नेपालको नयाँ निसाना छाप (+Photo)

एचकेनेपाल डट कम, डिसेम्बर १८ -
मन्त्री परिषदको शुक्रबार बसेको बैठकले नयाँ निसाना छापलाई स्वीकृति प्रदान गरिसकेको छ भने प्रस्तावित राष्ट्रिय गानको बिषयमा भने निर्णय गरी सकेको छैन।


नेपालको नयाँ निसाना छाप, पुस १५ देखि नयाँ निसाना छापलाई प्रयोगमा ल्याइन थालेको छ।

नयाँ निसाना छापमा सगरमाथा हिमालमाथि नेपालको झण्डा रहेको छ। त्यसको तल क्रमशः पहाड, नेपालको नक्शा र तराई मैदान छ। पुरुष र महिलाले हात मिलाएको चित्र, धानको बाला र लाली गुराँस फूल अंकित छन्।

नयाँ निसाना छाप नवीन्द्रमान राजभण्डारी, हिमालय गौतम र कृष्ण श्रेष्ठले संयुक्त रुपले तयार पारेका हुन्।

गृहमन्त्रालयका सहसचिव हरि नेपालको संयोजकत्वमा गठित पाँच सदस्यीय कार्यदललाई प्राप्त ३० वटा छापमध्ये यसलाई चयन गरिएको हो। कार्यदलका सदस्यमा पर्यटन मन्त्रालयका दिनेशहरि अधिकारी, किरण मानन्धर, मोहननरसिंह राणा तथा राधेश्याम मुल्मी थिए। कार्यदलले चयन गरेको नयाँ निसाना छाप दुई साताअघि मन्त्रीपरिषदमा पठाइएको थियो।

नोभेम्बर ३० तारिख मन्त्रीपरिषदमा पठाइएको नवोदित साहित्यकार प्रदीपकुमार राई ‘व्याकुल माइला’ को प्रस्तावित राष्ट्रिय गानको विषयमा भने अझै निर्णय भै सकेको छैन।

 • Share/Save/Bookmark

78 Responses to “नेपालको नयाँ निसाना छाप (+Photo)”

 1. ishwari bastola says:

  malai sabai thok nisana chhap ko maan paryo tar mero bichhar ma yesto bhaya sun ma sugandha hunthyo hola. himal ko chuchuro ko thik mathi parne gari jhanda lathi sahit himal ma gadiyar farfariraheko dekhinu parne thiyo aani guras ko ful dher bhayo tyasko thorai thau ma sabai chhetra basi lai bujhaune aa aafnai pahiran ma rakher tiniharu ko tauka ko mala le kehi gheriyako hunuparne thiyo saathma dhan ko bala duplicate jasto lagyo tyo real nai rakhnu parne thiyo yati bhayako bhaya sun ma sugandha hunethiyo ki jasto lagchha . please jhanda lai mero sallah bamojim rakhiya ma jastai aaru nepaliko pani chitta bujhthyo hola……kin ki biswa ko sabai bhanda aaglo chuchuro bat nepal ko jhanda farfarayako dekhida yo nai nepal ko gaurab hunuthiyo hola aani nepal ko sabai bhag ma dhan matra faldain tyas ma aaru balinali lai pani prathmikta dinuparthyo saathma nadinala le thau napayako ma pani dukh lageko chha. ishwari bastola udayapur katari nepal hal baghdad irap.

 2. Thule says:

  यो निसाना छपको केहि तिप्पणिहरु। बिसेस् गरि बिस्वभरि चिनारि राख्ने जनजातिको खुकुरि छैन तर चुच्चेहरुको चिनारि सस्ण्कृत् किन लेखिएको होला? यो त तेति राम्रो भएन नि। कि येस्मा पनि माओबदिले जनजाति मर्नुलाई बनाएको पार्टि जस्तै त हैन यो पनि। अनि एसै सिल्सिलामा नेपालको झन्दा पनि हिन्दुहरुको मात्र जस्तो छ नि। यो सन्सारमा कुनै देस्को पनि नेपालको जस्तो आकारको छैन ।
  सिङापुर

 3. Thule says:

  माओबादि ले जनजाति मार्नुलाई बनाएको पार्टि जस्तै यो निसाना पनि हिन्दुहरुलाई प्राथमिकता दिनलाई बनाएको जस्तो लाग्यो मलाई त

  लाम्सोङ् सिङापुर्

 4. kumar says:

  its discusting

 5. ryan magar says:

  LOGO YEK DAM THIK CHA. TARA KEHI KURA SUDHAR LAUNA PARCHA HOLA JASTO LAGE KO CHA. MERO BITCHARMA JATI PANI BHAIRA KO BIDESHI HARULE (NEPAL) BHANDA (MOUNT E.V) ANI (GURKHA) BHANERA CHINE KO MAILE SHANKO PAYE SO YESMA KHUKURI KO CHINO PANI HUNA JARURI CHA JASTO LAGCHA.ANI TALA LEKHIYE KO JATI PANI K HO TYO JANANI TANANI HARU CHAI CHANGE GARERA NEPALI MA LEKNA YEKDAM JARURI CHA KINA HAMI HINDU MATTRA NA BHAYERA BUDDISH PANI CHAU. HINDU BHANE KO INDIA LE LEIKO DHARMA HO ANI KINA HAMI AAPNOI DESH KO DHARMA NA MANNE???????? KI TAPAI HARULAI KASTO LAGCHA?????? MALAI TA LAGCHA HAMI YEKDAM GALTI BATO MA HIDDAI CHAU. ANTIM MA JE HOS LOGO RAMROI CHA TARA SUDHARNA PARNE KURA PAKKA SUDHARNA PARCHA HOLA JASTO LAGCHA HAI.. DHANDE BATH

 6. ryan pun magar (singapore) says:

  THULE BRO KU BHANAI MALAI PANI MAAN PARYO.KINA TYO NEPALI MA NA LEKHERA KUN BHASHA MA LEKHEKO HO BHANNE KURA KI TA JATI PANI HARI ARU DHARMA MANNE TOLI LAI PANI HAMRO AAPHNO LOGO BANAUNA DINA PARYO.. KI K SO HO THULE

 7. British Stateless says:

  i fill so sad when i heard this JANANI JANMA BHUMISHYA word. thats why i am British stateless. i love BNO cose i born in hk. now only my status is BNO. land of BNO is part of China but ethnic BNO people are nor chinise nor British nor Nepali. but tacnically they are British cose they have a British national status. if there is big land and money with the BNO certainely every country of the world want to accept them as there Citizen. onfortunatly they are stateless thats why everybody discriminating them. oh GOD save the BNO people.

 8. naresh says:

  Its not a good decision to change nepali ko nisana,,,,not attractive. its wise to change the bad characters of a person not the nisana and name. Better change the bad manners and kurchi tantra of those leaders who are hypochrites….they all are fighting for the kurchi, which is being crystal clear day by day…see good do good

 9. sheekha dumirai says:

  desh bokera hidhne thula badha harule ok garera chayan gari saknu bhaye pachhi comment ko k kaam hola ra ,feri mero ta dimakhle nai bhetdaina yatro thulo bastu lai awalokan garne .tai pani nepali bhayeko nata le ,yaso bhanna man lageko chha ,JHALAKK HERDA KHUB RAMRO LAGYO SABAI THOK CHHA ,TARA NARI PURUSH LE HAT MILAKO DEKHAUNU KO MATLAB K HUNA SAKCHHA ??SAYAD SAMNTA DEKHAIYEKO HUNA SAKCHHA ,TAI PANI YASKO SATO MA DESH LAI CHINAUNE KUNAI BASTU JANAWAR,CHARA HARU RAKHIYEKO BHAYE ATI UTTAM HUNE THIYO JASTO LAGCHHA .

 10. Bicky Kirat ( Chamling ) says:

  ??? Do u think that all Nepali sub Language Families are so stupid that we can’t understand this monopoly even in language also?
  Nepalko Nishana Chhapma SASHKRIT Language Kina Rakhiyeko..Kina….?Why….???. Why not - Newari , Bhojpuri , Maithili and Kirat Languages as follows :- Limbu, Chamling, Bantawa, Thulung , Kulung, Sunuwar , Khaaling, etc. Better Nepali n English. Not Shashkrit. No No discrimination. At any cost i can’t accept it.

 11. suraj rai says:

  maro bichar ma khukari ra gahu ko bala bhaya ramro huna thyuo………..?

 12. suraj rai says:

  lau ramro chha.

 13. i want every thing the catch the nepali calcher so that plese reside this nepali nisana chhap

 14. gopal says:

  ma ke bhanna chaahanchu bhane nepalilai aafno bir purkha le chalayaka khukuri ko chinha bhayana bhane

 15. kalli_kt says:

  Naya chaap alik badddha ra na suhayeko jasto lagyo….

 16. Tej Pun says:

  If National bird, animal can not be included because of the space, at least KHUKURI must be included. And most importantly the Sankrit words must not be there. Why not just write down in Dev Nagrik (Nepali) like:
  “AAMAA TATHA JANMA BHUMI SWORGA BHANDA PANI PYARO CHHAN”. Or simething nice words but purely in Nepali language.

 17. I think previous National Logo was better than this new one. It does not mean that King’s Crown should remain. In this new logo, design also not really looks good and it does not cover every thing that is most important thing in Nepal such as sign of bir gorkhali-Khukuri, Army picture, national bird and animal. Joining man and woman two hands looks really ugly. Rest of things are quite ok and simple but if it is ok better to remove two hands. There are several logo joining two hands in various organization. So, it is not a new fashion logo and it does not look quality one. Better to revise it soon, if you do not mind!

 18. i dont like to comment about this. because of nobody liestened in our voice.

 19. jib says:

  yota atinai bhayna

 20. श्रीमान् सम्पादक ज्यु, मलाई यो निशान् छाप् बारे केही भन्नु छैन।तर जननी जन्मभुमिस्च् स्व्र्गदापी गरियसी’ भनि लेख्नुको बद्ला नेपाली भाषामै लेख्नु उचित् हुने थियो।त्यसरी सङ्स्क्रित् जस्तो मार्तिभाशा प्राथमिक दिने हो भने अरु बिबिध जातिहरुले पानी आ- आफ्नै मार्तिभशलाई प्राथमिकता दिनु पर्ने सर्त साथ नराहरु आउनन् भन्न् सकिन्न।त्यसैले यस्मा बेलाइेमा सोच्नु पर्ने थियो।अनी इस्वर् ग्यवलिहरु कहाँन् गए राष्ट्रिय गान् लेख्ने श्री ब्यकुल् मैलाको गीतमा बिरोध जनएको थियो।की यो निशान् बनाउने मान्छेहरु इस्वर् ग्यवलिको आफन्तश्रीमान् सम्पादक ज्यु, मलाई यो निशान् छाप् बारे केही भन्नु छैन।तर जननी जन्मभुमिस्च् स्व्र्गदापी गरियसी’ भनि लेख्नुको बद्ला नेपाली भाषामै लेख्नु उचित् हुने थियो।त्यसरी सङ्स्क्रित् जस्तो मार्तिभाशा प्राथमिक दिने हो भने अरु बिबिध जातिहरुले पानी आ- आफ्नै मार्तिभशलाई प्राथमिकता दिनु पर्ने सर्त साथ नराहरु आउनन् भन्न् सकिन्न।त्यसैले यस्मा बेलाइेमा सोच्नु पर्ने थियो।अनी इस्वर् ग्यवलिहरु कहाँन् गए राष्ट्रिय गान् लेख्ने श्री ब्यकुल् मैलाको गीतमा बिरोध जनएको थियो।की यो निशान् बनाउने मान्छेहरु इस्वर् ग्यवलिको आफन्त पर्छ कि कसो।तसर्थ् यस्मा क्षणबिन्को अती आवस्यकता देख्दछु।

 21. ar maharjan says:

  malai yasma bhanne kehi chhina kina ke yasma comment garnu bhane ko fool ho. hoena ra ?

 22. roshan tamu says:

  This logo has a big problem and i will never accept it and will not be accepted by most of the ethnic people of nepal just because of the logo in the flag. the logo surya represent currupted and filthy ranas of nepal who rulled over centuries and dominated all ethnic people and chandra represent shah dynasty who also rulled nepal for centuries and did not do anything anything at all so dear Nepali who loves nepal do not accept this flags. This kind of flag shold berried with nirangkush ranaas and shah.
  The new Nepal should have new flag that shuld identify as a true nepali flag not a two persons of or casts represention. Kill this flag other wise will all are dummies. they will rule you again and again under their name. i love a flag who represt nepal and all nepali not ranas and shah fuck them and no saskrit in logo fuck it as well. okey rest himal , pahad , vitrimadhesh and tarai is good. where is my khukuri got to use it to demise this nirag kush shah and ranas and the enemy of nepali. keep khukuri
  jayaa nepal

 23. roshan tamu says:

  i have a message for all nepali who think this logo is good or nice or even better !!! think twice why this logo still have a flag that represents logos of rana dynasty (who kept all of us under their feet and we were treated like nothing. f.. k this logo of ranas and surya a logo represents shah who is doing no good to anyone f..k bastered) . This self claimed higher class dunkies and monkies are infact oversmart nirangkush and are minority rulling class. Dear designer of nepali logo think about all of us and nepal and its landscape and histry. must keep all except this flag and saskrit language other wise why not oher ethnic language such as gurung magar rai limbu so on
  and khukuri
  jai nepal

 24. roshan tamu says:

  Before you coment on logo please read the meaning of this outdated Flag that has one sun and moon. Ask Ranas and Shah .
  This flag is an insult to all of us so it need to change in first place.
  I request people of nepal to invent new Flag of New Nepal.
  thanks

 25. This Nepali Logo is Very Excellence, I, means everything is there, Hundred Mouth Hundred words, so whatever people says
  let them, in modern time modern logo, it is so all right there is not
  so ,any things, some people say there is missing khukuri but
  my idia is that the khukuri is not compulsarry because it is
  smbol of fight and unpeaceful, and some people say there is
  missing Danfe Bird, that also not very nessarry because
  we Nepali people knews there is 10-12 National syambol.
  all if we put in Logo its to crowed, so this syomble is
  full with needs, one things I, liked in this the hand of Nari and Nar
  means women and man, and which writting in sanskrit our 5 thousands old language, this mining is aafu janmeko mato aama ra sorga samaan hunchha, any where we go in the world, never should forget our bithplace/country.

 26. KC_Shital says:

  A slogan is under the logo is written in sanskrit language…..I am sure that who can read nepali he knows read easily…for meanig have to contact to BAHUN baje.

 27. shanti says:

  If there is any kiranti please read this article regarding kiranti new year.
  “The Yele Sambat”

  By Chandra Prakash Sunuwar
  Dhobighat, Lalitpur, Kathmandu
  Email: cpsunuwar@hotmail.com

  Yele sambat is kiranti new year and it used to celebrate in the time of maghe siri panchami or sukla panchami.This new year used to celebrate since unknown ancient time by kiranti people as new year and considered this day as very lucky,Prosperouse and happy day for all kirantis.This yele name is coming from king yalamber who officially declared this day as new year for kiranti people so from his name this sambat or year is called yele sambat.This siri panchami or sukla panchami was so precious day for kiranti people when the yalamber defeated the gopal dynasty king Bhuvansingh in nepal and started kiranti era this was day of siri panchami.Altogether, there were 29 kings of this dynasty who ruled over Nepal for about 1225 years But according to kirant bansawali record there is 34 kiranti king who ruled the Nepal . According to the chronicle (Bansawali) of Kirkpatrick, Kiratas ruled over Nepal from about 900 B.C. to 300 A.D. During this long period, altogether 29 Kirat Kings ruled over the country’.yalamber was such mighty and legendary kirant king who led the kirata in legendary kuruchetra war of Mahavarata. Kirant people considered him as god king as incarnation of mahadeva so he is called AKASH VAIRAB AS WELL. Another form of lord Siva or lord of terror. The temple, a three storey structure now stands in the busy square of Indra Chowk is the temple of AKASH VAIRAB or temple of legendary kirant king yalamber.The twenty-nine Kings were : 1.Yalambar 2.Pari 3. Skandhar 4.Balamba 5.Hriti 6.Humati 7.Jitedasti 8.Galinja 9.Oysgja 10.Suyarma 11.Papa 12.Bunka 13.Swawnanda 14.Sthunko 15.Jinghri 16.nane 17.luka 18.Thor 19.Thoko 20.Verma 21.Guja 21.Guja 22.Pushkar 23.kKeshu 24.Suja 25.Sansa 26.Gunam 27.Khimbu 28.Patuka 29.Gasti
  The last King of the Kirant dynasty was Gasti. He proved to be a weak ruler and was overthrown by the Sombanshi ruler Nimisha. It brought to the end of the powerful Kirant dynasty.When they defeated by lichabi king Again they Regrouped and formed the another kirant kingdom in banepa that day was maghe siri panchami or sukla pagnchami.Their new kirant kingdom was started from Sanga Bhanjyang hill Kathmandu valley to Sikkim in east and remain as hostile power for the lichavi.After Twenty years of ruling in banepa as kiranti kingdom Later this kingdom was divided into 3 small kingdom they were called Wallo kirant, majh kirant and pallo kirant with the different kings. Among them wallo kirant had boarder from sanga bhanjyang from west to dudh koshi in east.Friest king of wallo kirant was king Binicha.He was such mighty king and had power of wishful death only. according to myth he had hidden Tupi{long hair in middle of the head} without cutting this he wouldn’t die this was his secrecy and famous for magic and art of warfare. According to sunuwar kirant chronicle he used to form this wallo kirant in the time of maghe siri panchami or sukla panchami another form of yele sambat in Bhuji kot gaun in ramechap district so he declared that day is new year as it is like before. This new year used to celebrate like chandi beating dhole,chyamta and sacrificing many animals and eating, drinking making socielize.in addition they used to do stick fighting, sword fighting khukuri fighting and game of archery. This kind of game was so dangerous could easily break head and vulnerable to die as well but this was kiranti tradition and game of warrior race so nothing to do with this festival. Once passer-by two saints yogi named Kalbhairung and kal narsing seen this wallo kiranti new year and so much horrified. They Try to teach sunuwar this festival need to avoid because they seen many warrior bleeding and they took sword from them and brought In Hanuman Dhoka in Kathmandu. In addition all kirant young lad and lady get together and make appointment for marriage if they like each other. Pierced the ear for young people to wear rings, cut the hair, get together the relatives, Build new houses, To give new clothes this is tradition in sunuwar.There is say for kiranti people no need to see Sahit{good day} for start life journey. This festival was completely banned after conquest of gorkha darwar but still remain in the time of rana government illegally but after rana government this festival is completely banned all sort of kiranti documents were burned and destroy which the office used to call Jatiya nasta bivag {gopal Gurung} but still old wallo kiranti sunuwar used to practice and celebrate this new year in time of maghe siri panchami.So recently Friest of all wallo kiranti sunuwar start to celebrate this new year almost 10 years ago officially from sunuwar welfare society. Now limbu organisation recognise this new year as kiranti new year and start to follow sunuwar’s.This is not only by sunuwar and limbu but we all kiranti must recognise our festival and revive our ancient pride. Nepal is kirant Deshe and ridiculously we are not celebrating our kirant festival and religion. We are such rich in historically, culturally and traditionally but we seems losing our all faith. This festival is not only lucky for kiranti but many other people as well. In the time of siri panchami lord Buddha used to born so all Buddhist celebrate Buddha jayanti{Buddha day} who was one of the greatest kirata scholar in past who gave Nirvana for all human being. He was the great teachers of all human race. Same day Chinese people have Chinese new year which is called chunche there is strong connection with Chinese new year chunche and yele sambat. yele sambat and chunche might be same in past because kirata people were originated in Hunan province of china 6000 BC.In this siri panchami Hindu goddess saraswati puja{worship}is done. She is the goddess of learning. She used to be kiranti goddess Vedic people just forcefully trying to bring in Hindu fold.Sarswati in the Vedas was goddess of wealth, fruits and well being not as goddess of learning and intelligence. Sarswati today is clothed with white colour which had derived from Khuluma of Tripuri kiranti people who is goddess of cotton and learning as she teaches us to weave and design the clothes. Khuluma is considered white colour as she for cotton. It clearly shows goddess of learning saraswati is our kiranti god So value of siri panchami or sukla panchami is something beyond our imagination for kiranti people. The full moon has different place for all living being. This is day of god,goddest,legendary story of wolf. All living being are happy to see full moon.Kiranti people have myth and belief that day all SIME,BHUME,NAG AND NAGINI{Goddess of earth, goddess of water and serpent king} They all come out on Earth to breath and see the human activity and for blessing if they worship and appease them. This day people have belief that day naga king or serpent god change him as human form so come in house disguising as yogi and blessed people so some people worship naga as well.Kiranti sunuwar has belief this day is important and it’s called KHARO BAR OR KHARO DIN so they have belief, that night 7 brother BANESKHANDI{JUNGLE GOD} come to visit every GOTH{HUT}to bless animal. There is folk lore that day kiranteswore mahadeva and kirantni parbati take bath in high Himalayan holy lake like JHATA POKHARI,NIRMAL POKHARI,BHUT POKHARI,PANCH POKHARI,GOSAI KUNDA,TILICHO TAL,CHYO ROLPA,HALESWARI,KAILASH MAN SAROWAR TAL AND other many more. For novelist, story writer, poem writer and lovers this full moon is something different. According to science sun start to move from south pole to north pole so this new year the day of siri panchami is really really essential. All this kind of worship used to do in kiranti new year day the yele sambat.This yele sambat which we celebrating today in maghe siri panchami created confused for kiranti people who doesn’t have sufficient historical knowledge about this and misunderstood as MAGHE SAKRANTI but this is not maghe sakranti this is yele sambat kiranti new year which we celebrate in maghe siri panchmi.Because of time and difficulty of fixing the time some kiranti organisation start to celebrate in time of magh 1 gate but it has to be in time of maghe siri panchami or sukla panchami or basanta panchami.Kirata race were such ancient and used to tussle with god,goddest and demon in their daily life. They were only not ancient but also had very developed civilization like Indus civilization and Mohenjo-Daro civilization. Ancient Indian civilization is civilization of kirata.This great civilization was situated in north east Himalayan range of Mahavarata.According to S.k chattarji north eastern kiranti civilization was key civilization of ancient India. They were the supreme power in that era. If you see the 10000 BC Scientific human evolution film then you can find out how civilize we kiranti were in past. When southern Chinese people used to cultivate paddy and living with happy civilize life that time how westerner were struggling for resources and living in cave like jungle man. Due to dynamic of time they start to loose their colony,civilization,culture,tradition one after another but now this is our duty to restore ancestral pride and their spirit.we must revive our own culture rather than to follow someone’s religion, culture and tradition so This is the time for all kiranti to celebrate our own legendary new year the yele sambat.

 28. ANU says:

  I M PROUD TO BE NEPALI

Leave a Reply