हङकङमा महाकवि देवकोटा जयन्ती

October 26th, 2011

एस, हङकङ / एचकेनेपाल डट कम-
हङकङ, २६ अक्टोबर । हङकङ नेपाली साहित्य परिषदको आयोजना तथा हङकङ नेप्लीज फाउण्डेशनको संयोजनामा बुधवार युन लङ थिएटर हलमा महाकवि लक्ष्मीप्रसाद देवकोटाको जन्म जयन्ती सम्पन्न भएको छ।

हङकङमा यसरी मनाइयो देवकोटा जयन्ती। भिडियोः अनुशील

उपस्थित सबै नेपालीको प्रतिनिधित्व गर्दै हङकङ नेपाली साहित्य परिषदका अध्यक्ष पशन तमू र नेपाली साहित्य प्रतिष्ठान हङकङका सदस्य देश सुब्बाले महाकवि देवकोटाको तस्वीरमा पुष्पार्पण गरे।

कार्यक्रममा हङकङका नेपाली कविहरू देश सुब्बा, टंक सम्बाहाम्फे र विभिन्न विद्यालयहरूमा अध्ययनरत नेपाली विद्यार्थीहरूले कविता वाचन गरे। कविता वाचन गर्ने विद्यार्थीहरूमा टिके प्राथमिक विद्यालयकी निसिम्मा राई, बेथल हाई स्कूलका सुना राई र धना मगर थिए। सोही अवसरमा नेपालबाट हङकङ आएका धरानका पत्रकारद्वय आनन्द श्रेष्ठ र जनक ऋषि राईसमेतले कविता वाचन गरेका थिए। हिमाल मिडियाका प्रबन्धक सम्पादक इन्द्र श्रेष्ठ र विशेष सम्वाददाता डम्बरकृष्ण श्रेष्ठ ‘अनुशील’सहित आनन्द र जनक हङकङ भ्रमणमा रहेका छन्।

बेथल हाई स्कूल, टिके प्राथमिक विद्यालय, आइकेटीएम कलेज तथा क्यारिटास चुनमुन सेकेण्डरी स्कूललगायतका विद्यार्थीहरूबाट आकर्षक लोक तथा आधुनिक नृत्यहरू प्रस्तुत भएका कार्यक्रमलाई हङकङ नेप्लीज फाउण्डशेनका अध्यक्ष किसन राईले सञ्चालन गरेका थिए। कार्यक्रममा बोल्दै फाउण्डशेनका अध्यक्ष राईले विगतका वर्षहरूदेखि मनाउंदै आएको देवकोटा जयन्तीलाई आफूहरूले पाएको छोटो समयमा पूर्ण तयारी गर्न नसके पनि निरन्तरता दिएको बताए।

कार्यक्रममा शिक्षक नन्दलाल थोकरको स्वागत मन्तव्य रहेको थियो। कार्यक्रमलाई सफल बनाउन बेथल हाई स्कूलका शिक्षक शिक्षिका दीपक गुरूङ र शारदा गुरूङ, टिके प्राथमिक विद्यालयका शिक्षिका पूर्णकला गुरूङ, आइकेटीएम कलेजका शिक्षकद्वय नन्दलाल थोकर, शैलेन बोगटीलगायतको विशेष भूमिका रहेको थियो।

हिन्दूहरूको महान चाड घरघरमा लक्ष्मी पूजा मनाई रहेको बेला आफूहरूले महाकवि लक्ष्मीप्रसाद देवकोटाको जन्मजयन्ती मनाइएको हङकङ नेपाली साहित्य परिषदका अध्यक्ष पशन तमूले बताए। अर्को सालपनि भेट हुने वाचासहित अध्यक्ष तमूले कार्यक्रम समापण गरेका थिए।

नेपाली साहित्यका बिभिन्न विधामा कलम चलाउने बहुमूखि प्रतिभाका धनी देवकोटाप्रति उच्च सम्मान व्यक्त गर्दै यहाँ प्रत्येक साल देवकोटा जयन्ती मनाइदै आएको छ।

वि. सं. १९६६ जन्मेका देवकोटाको निधन बिसं २०१६ मा भएको थियो। उनी नेपाली साहित्यका महाकवि हुन्। मुनामदन, सुलोचना, शाकुन्तल जस्ता अमर कृतिहरू लेखेका देवकोटाको मुनामदन कृतिका लागि उनी सबैभन्दा प्रख्यात छन्।

View all photos on facebook

Popularity: 6%

Entry Filed under: हङकङको समाचार

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

प्रतिक्रिया दिन चाहने पाठकहरुलाई जरुरी सूचना...
- सबै पाठकहरुलाई आफ्नो प्रतिक्रिया दिन स्वतन्त्र छ। तर स्वतन्त्रताको अर्थमा कसैको मान हानी, ब्यक्तिगत चरित्र हत्या गर्ने दुराशायले लेखिएका, असभ्य भाषा प्रयोग गरिएका र फर्जी नामबाट लेखिएका प्रतिक्रियाहरु प्रकाशित नहुन सक्छन्। धाक धम्कीसहित लेखिएका प्रतिक्रियालाई सुरक्षित राख्दै आई.पी. एड्रेस प्रकाशित गरिन सकिने छ।
- पाठकहरुको प्रतिक्रियाप्रति एचकेनेपाल डट कम कुनै जवाफदेही हुने छैन।
- यदि यहांहरुले नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।
- Terms and Conditions

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

March 2019
M T W T F S S
« Feb    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Most Recent Posts

Most Popular in October, 2011

Most Popular Posts