हङकङका नेपालीः नेपालीहरूको संघर्ष, सफलता र पहिचानको दस्तावेज

November 7th, 2011

हङकङका नेपालीः
नेपालीहरूको संघर्ष, सफलता र पहिचानको दस्तावेज

एस हङकङ / एचकेनेपाल डट कम-
हङकङ, ७ नोभेम्बर । लामो समयदेखि हङकङेली नेपालीका बारे कलम चलाउँदै आएका पत्रकार डम्बरकृष्ण श्रेष्ठले बनाएको ‘हङकङका नेपाली’ वृत्तचित्र ३ र ६ नोबेम्बरमा हङकङका जोर्डन र युनलङमा प्रदर्शन भएको छ। श्रेष्ठले तीन वर्षघिको एकमहिने हङकङ बसाइमा देखेभोगेको हङकङेली नेपाली समाजलाई जीवन्त पस्केका छन्। प्रवासको संघर्ष र सफलताभित्रै मातृभूमिप्रति देखाइएको मायालाई पनि वृत्तचित्रले उजागर गरेको छ।

‘हङकङका नेपाली’ का निर्देशक श्रेष्ठ। तस्वीरः जगतअम्बु गुरूङ / एचकेनेपाल डट कम

आइतबार युनलङ टाउन हलको प्रदर्शनीका प्रमुख अतिथि हङकङस्थित नेपाली महावाणिज्यदूतावासका वाणिज्यदूत किरण शाक्यले हङकङका नेपालीको नेपालप्रतिको माया, संघर्ष र सफलताका कथा वृत्तचित्रमा समेटिनु महत्वपूर्ण काम भएको बताए। उनले भने “आज वृत्तचित्रका रूपमा सार्वजनिक भएको वृत्तचित्रले हङकङका नेपालीले नयाँ इतिहास बनाएको छ। यसले हङकङ बाहिर रहेका नेपालीलाई यहाँको नेपाली जीवन बुझ्न सजिलो भएको छ।”

प्रदर्शनीको आयोजक संस्था नेपाल पत्रकार संघ हङकङका अध्यक्ष तथा वृत्तचित्र प्रस्तुत गर्ने एभरेस्ट मिडियाका सञ्चालक किसन राईले नेपालबाट हङकङ घुम्न आएका पत्रकारको एकमहिने यात्रालाई समेटेको भए पनि डकुमेन्ट्री हङकङमै बसोबास गर्ने र अन्यत्र रहने सबैका लागि जानकारीमूलक रहेको बताए। धेरै दर्शकले सीमित अवधिको ‘टाइम लाइन’ मा केन्द्रित रहेकाले वृत्तचित्रमा हङकङका सबै संघसंस्था र व्यक्तिहरू नसमेटिएको भए पनि यसले हङकङमा रहेका समग्र नेपालीको आवाज र नेपाली पहिचानलाई उजागार गरेको प्रतिक्रिया दिए।

टिके प्राथमिक स्कुल, युनलङकी शिक्षिका पूर्णकला गुरुङले आफू वर्षौदेखि हङकङमै रहेर पनि यहाँका नेपालीको काम र गतिविधिबारे बेखबर रहे पनि वृत्तचित्रमा सबै देख्न पाएकोमा खुसी व्यक्त गरिन्। एक्युट कन्सल्टेन्सीका कन्सल्टेन्ट दासुराम पराजुलीले छोटो अवधिमा हङकङका नेपालीको विविध क्षेत्रका संर्घष्ा र नेपालप्रतिको मोहलाई एकै ठाउँ समेटिनु डकुमेन्ट्रीको सबल पक्ष रहेको बताए। वृत्तचित्रभित्रका एक महत्वपूर्ण पात्रसमेत रहेका सङ्गीत सर्जक दिनेश सुब्बाले केही ब्याकग्राउन्ड सङ्गीत र ध्वनि संयोजनमा केही कमजोरी देखिए पनि समग्र हङकङका नेपालीको आरोह-अवरोह समेटिएकाले पत्रकार श्रेष्ठले ‘हङकङका नेपाली’ बनाएर एउटा कोसेढुङ्गा स्थापित गरिसकेको बताए।

यसमा समेटिएका सामान्य कामदारदेखि व्यापार व्यवसायीका रूपमा बेग्लै पहिचान बनाएका नेपालीहरूको समेत लोभलाग्दो कथा संघर्षरत जोकोहीका लागि प्रेरणादायी बन्न सक्छ। सात समुद्रपारिको यो वैभवशाली शहरमा नेपालका विभिन्न जातजाति, धर्म, भाषा, संस्कृति, रहनसहन, भेषभूषा र गीतसंगीत जीवन्त देखिन्छन्।

निर्देशक डम्बरकृष्ण श्रेष्ठले भने हङकङका नेपालीको नेपालप्रतिको मोह, भाषा, संस्कृति र मौलिक पहिचानप्रतिको लगाव, १२ घण्टे काम र संघर्षपछिको सफलता, कला, साहित्य, शिक्षा, खेलकुद क्षेत्रको विविधतालाई केन्द्रविन्दु बनाएर बनाएको डकुमेन्ट्रीलाई यहाँका केही संस्था, व्यक्ति तथा समूहले जातीय, क्षेत्रीय र व्यक्तिकेन्द्रित सोचले हेरेकोमा दुःख व्यक्त गरे।

‘हङकङका नेपाली’ प्रदर्शन हुने प्रचार सुरु भएदेखि नै प्रदर्शनी रोक्ने हिसाबले हङकङ नेपाली महासंघ, महावाणिज्य दूतावासदेखि स्थानीय जातीय, क्षेत्रीय संघसंस्था र तिनका नेतादेखि व्यक्ति व्यक्तिसम्म वृत्तचित्रका बारेमा भ्रम छर्ने समूह सक्रिय रहेको पाइएको छ। २००८ को डिसेम्बर र जनवरी २००९ अन्तिमसम्मको आफ्नो यात्राको सेरोफेरोमा केन्द्रित ‘ट्राभल लग’ शैलीको वृत्तचित्रविरुद्ध विभिन्न जातीय, क्षेत्रीय र संघसंस्था केन्द्रित भ्रम छर्दै एउटा समूह युनलङ र जोर्डनका पसल पसलसम्म पुगेको पाइएको थियो। त्यसैले पनि निर्देशक श्रेष्ठले आफ्नो वृत्तत्रचित्रलाई जातीय, क्षेत्रीय र व्यक्तिगत स्वार्थ केन्द्रित आँखाले नहेरी नेपाली नजरबाट हेरिदिन अनुरोध गरेका थिए। आफूले एउटै फ्रेममा समग्र हङकङेली नेपालीलाई देखाउने आँखीझ्यालका रूपमा बनाएको डकुमेन्ट्रीलाई हेर्न दर्शकबाट पाएको प्रतिक्रियाबाट भने उनी हौसिएका छन्।

हङकङपछि यो फिल्म हङकङेलीहरूका परिवार र आफन्तहरू रहेको नेपालको धरान र पोखरामा प्रदर्शन गरिने भएको छ।

______________________________________

पर्दामा ‘हङकङका नेपाली’
एस हङकङ / एचकेनेपाल डट कम-
हङकङ, ६ नोभेम्बर । लामो समयदेखि हङकङमा रहेका नेपालीहरूका विषयमा रिपोटिर्ङ गर्दै आएका पत्रकार डम्बरकृष्ण श्रेष्ठले बनाएको हङकङका नेपाली नामक डकुमेन्ट्री फिल्म हङकङमा प्रदर्शन भएको छ। नेपाल पत्रकार महासंघ हङकङ र एभरेष्ट मीडियाको आयोजनामा ‘हङकङका नेपाली’ प्रदर्शन भएको हो।


‘हङकङका नेपाली’ का निर्देशक श्रेष्ठ

‘हङकङका नेपाली’ को भिडियो झलकः

हिमाल खबरपत्रिकाका विशेष सम्वाददाता श्रेष्ठले यसअघि हङकङमा रहेका नेपालीहरूको जीवनलाई सञ्चारमाध्यमहरुमा पस्कदै आएका थिए। यस पटक भने उनले डायोस्पोराको हङकङलेली जीवन, संर्घषलाई पर्दामै उतारेका हुन्। पत्रकार श्रेष्ठको हङकङको एक महिने यात्राका क्रममा भेटिएका विभिन्न क्षेत्रमा पहिचान बनाएका नेपालीहरू तथा देखिएको नेपाली जीवनहरू यसमा देख्न पाइनेछ। यसमा प्रवासको संघर्ष, सफलता, मातृभूमिको माया र नेपाली पहिचानको खोजी गरिएको छ। फिल्ममा सामान्य काम गर्नेदेखि स्वतन्त्र व्यवसाय र क्षेत्रमा पहिचान बनाएका नेपालीहरूको जीवनको संघर्ष, सफलता, जीवनशैली र नेपालप्रतिको माया समेटिएको छ।

डकुमेन्ट्रीमा रोजगारसँगै संघसंस्था सञ्चालन र सामाजिक कार्यदेखि कला-साहित्य, पत्रकारिता, खेलकुद र व्यापार व्यवसायसम्मको क्षेत्रमा फैलिएको नेपाली सक्रियता समेटिएको छ। स्कूले किशोर किशोरी, लागू औषधमा फँसेका युवा, रात्रि जीवन र फेशन मोडलिङमा रमाइरहेका तन्नेरीहरूका अनुभवसमेत डकुमेन्ट्रीमा छ।

९० मिनेटको डकुमेन्ट्रीमा १२ घण्टा काम गरेर पनि नेपाली पहिचानका लागि एकजुट भएर आफ्नोपन, भाषा-संस्कृति र पहिचानका लागि गरिरहेको संघर्षका कथा समेटिएका छन्। नेपालबाट मासिक एक डलर अभियान लिएर पुगेका महावीर पुनलाई हङकङका नेपालीहरूले गरेको सहयोग र साङ्गीतिक तथा हाँस्य प्रहसन लिएर पुगेका नेपाली कलाकारहरूले पाएको साथ पनि यो डकुमेन्ट्रीमा छ।

एभरेष्ट मिडिया लिमिटेड हङकङको प्रस्तुति रहेको डकुमेन्ट्री सरिता श्रेष्ठको निर्माण, मातृदीप राईको सह-निर्माण र छायाङ्कन रहेको छ। यसको डकुमेन्ट्रीको सम्पादन आलोक अधिकारीले गरेका हुन्, भने पार्श्व सङ्गीत कुटुम्ब समूहको रहेको छ।

यो डकुमेन्ट्री मूलतः एउटा नेपाली पत्रकारको आँखाले हेरेको हङकङका नेपालीहरूको चलायमान तस्बिर भएको निर्देशक श्रेष्ठ बताउँछन्। उनका भनाइमा यो एउटा पत्रकारको यात्रा डायरी हो तर, यसमा हङकङका नेपालीहरुको सबै पाटो केलाइएको छ। हङकङपछि यो फिल्म हङकङेलीहरुका परिवार र आफन्तहरु रहेको नेपालको धरान र पोखरामा प्रदर्शन गरिने भएको छ।

सन् १८४१ देखि १९९७ सम्म बेलायतको अधीनमा रहेको हङकङमा बेलायती शासनको उत्तरार्द्धमा नेपालीको आगमन बाक्लिन पुगेको हो। ८० लाख जनसङ्ख्या र विश्वकै सबैभन्दा बढी जनघनत्व भएको शहर हङकङमा करिब ३५ हजार नेपाली छन्।

थप जानकारीका लागि
>फेस बुक लिङ्कः


Recent Videos:

Popularity: 6%

Entry Filed under: हङकङको समाचार

1 प्रतिक्रिया / Comment आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Add your own

  • 1. unknown lims  |  November 17th, 2011 at 12:36 pm

    Long time no see basanti ! gud 2 c u back after a long time……….any recent news abt u???? I heard u’re doing Miss.Talent Hunt HK 2011…where’s the update??????

    unknown lims

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

प्रतिक्रिया दिन चाहने पाठकहरुलाई जरुरी सूचना...
- सबै पाठकहरुलाई आफ्नो प्रतिक्रिया दिन स्वतन्त्र छ। तर स्वतन्त्रताको अर्थमा कसैको मान हानी, ब्यक्तिगत चरित्र हत्या गर्ने दुराशायले लेखिएका, असभ्य भाषा प्रयोग गरिएका र फर्जी नामबाट लेखिएका प्रतिक्रियाहरु प्रकाशित नहुन सक्छन्। धाक धम्कीसहित लेखिएका प्रतिक्रियालाई सुरक्षित राख्दै आई.पी. एड्रेस प्रकाशित गरिन सकिने छ।
- पाठकहरुको प्रतिक्रियाप्रति एचकेनेपाल डट कम कुनै जवाफदेही हुने छैन।
- यदि यहांहरुले नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।
- Terms and Conditions

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

March 2019
M T W T F S S
« Feb    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Most Recent Posts

Most Popular in November, 2011

Most Popular Posts