माइग्रेण्ट फोरम इन एशियाको सातौं सम्मेलन

November 12th, 2011

गंगा खतिवडा / एचकेनेपाल डट कम-
एशियामा नेतृत्वदायी भूमिका खेलिरहेको आप्रवासी कामदारहरुको मञ्च माइग्रेण्ट फोरम इन एशिया (एम एफ ए) को सातौं सम्मेलन अक्टोबर २७ र २८, २०११ मा फिलिपिन्सको राजधानी मनिलामा सम्पन्न भएको छ।

विगत लामो समयदेखि एशियाली आप्रवासी कामदारहरुको हक अधिकारको लागि क्षेत्रीय तथा अन्तर्राष्ट्रिय मञ्चहरुमा सक्रिय भूमिका निभाउंदै आएको एम एफ ए आप्रवासी मजदुरहरुको पक्षमा वकालत गर्ने एशिया कै प्रमुख संस्था मानिएको छ।

अन्तर्राष्ट्रिय श्रम संगठन (आई एल ओ), राष्ट्र संघिय समिति (यू एन कमिटी) बैठकमा समेत प्रवेश पाउने यो संस्था अन्तर्राष्ट्रिय आप्रवासी अधिकार (माइग्रेण्ट राइट्स इन्टरनेशनल एम आर आई) को एशियाली साझेदार समेत हो। २० वटा भन्दा बढी एशियाली देशहरुका आप्रवासी हक अधिकारमा कार्यरत अगुवा संघ संस्था यसका सदस्यहरु रहेका छन्।

हालै सम्पन्न सातौं सम्मेलनमा १६ वटा देशका संघ संस्थाहरु तथा १ क्षेत्रीय संस्था गरी करीब ५० वटा संस्थाहरुको सहभागिता रहेको थियो। सो सम्मेलनमा आप्रवासी कामदारहरुका समस्याहरु तथा उनीहरुको अधिकारको बारेमा छलफल गरिएको थियो। जम्मा ५ वटा विशेष प्रस्तावहरु पारित गरिएको सो सम्मेलनमा ती ५ प्रस्तावहरु मध्ये २ प्रस्तावहरु हङ्गकङ्गका आप्रवासी कामदारहरु सम्बन्धी थिए। ती दुइ प्रस्तावहरुमा पहिलो हङकङमा घरेलु कामदारहरुले स्थायी बसोबासको अधिकार पाउनु पर्ने कुरालाई अन्तर्राष्ट्रिय तहबाट दबाब सिर्जना गरियोस् तथा दोश्रो प्रस्तावमा हङकङमा नेपाली कामदारहरुमाथि लगाइएको भिसा प्रतिबन्ध खारेज गर्न दबाब सिर्जना गरियोस भन्ने थिए। ती प्रस्तावहरु हङकङका प्रतिनिधि कोलिशन फर माइग्रेण्ट राइट्स्का उपाध्यक्ष गंगा खतिवडाद्धारा प्रस्तुत गरी उठेका प्रश्नहरुको स्पष्टीकरण दिइएको थियो। ती प्रस्तावहरु सर्वसम्मतीद्वारा पारित गरिएको थियो।

एम एफ ए मा हङकङबाट कोलिसन फर माइग्रेण्ट राइट्स् (सिएमआर), एशियन माइग्रेण्ट सेन्टर (एएमसी) र इण्डोनेशियाली माइग्रेण्ट युनियन सदस्यहरु रहेका छन्। सी. एम. आर. नेपालर्, इण्डोनिशिया, फिलिपिन्स र थाईल्याण्डका आप्रवासी कामदारहरुको साझा संस्था हो जुन विगत लामो समयदेखि हङकङमा क्रियाशिल रहेको छ। नेपाली संस्थाहरुमा फियोना हङकङ र नेपाली घरेलु कामदार युनियन सीएमआरमा आवद्ध रहेका छन्। त्यसैगरी, सो सम्मेलनमा नेपालबाट पौरखी नेपाल, युथ एक्सन नेपाल, ओरेक र पि एन सी सी नामक ४ संस्थाहरुको सहभागिता रहेको थियो।

त्यसैगरी, गत जुन १६, २०११ मा अन्तर्राष्ट्रिय श्रम संगठनद्धारा घरेलु कामदारहरुको अभिसन्धी (Convention 189 on Domestic Workers) पारित गरिएको ऐतिहासिक दिनलाई अन्तर्राष्ट्रिय घरेलु कामदार दिवस (International Domestic Workers Day) घोषणा गरी अन्तर्राष्ट्रिय रुपमा मान्यता दिलाउन संयुक्त राष्ट्र संघ तथा अन्तर्राष्ट्रिय श्रम संगठनलाई सिफारिस गरियोस् भन्ने प्रस्ताव समेत सर्वसम्मतीद्धारा पारित गरियो र आगामी जुन १६ देखि एम एफ ए का सदस्य संस्थाहरुद्धारा अन्तर्राष्ट्रिय घरेलु कामदार दिवस मनाउने निर्णयसमेत गरियो। सो प्रस्ताव सी एम आर को तर्फबाट गंगा खतिवडाद्धारा पेश गरिएको थियो भने ए एम सी का रेक्स भरोनाद्धारा समर्थन गरिएको थियो। हालसम्म आप्रवासी संगठनहरुले मुख्य रुपमा अन्तर्राष्ट्रिय आप्रवासी दिवस (डिसेम्बर १८), अन्तर्राष्ट्रिय नारी दिवस (मार्च २३) र अन्तर्राष्ट्रिय श्रमिक दिवस (मे १) मनाउंदै आइरहेका छन्।

सो सम्मेलनद्धारा आगामी दुइ वर्षको लागि एम एफ ए को नयां कार्यसमितिको निर्वाचन गरियो। प्रजातान्त्रिक पद्धतिबाट भएको निर्वाचनमा निम्न संस्थाहरु निर्वाचित भएका थिएः
१. कोलिशन फर माइग्रेण्ट राइट्स् (सिएमआर), हङकङ
२. होप वर्कर्स सेन्टर, ताईवान
३. महिला पुनर्स्थापना केन्द्र (ओरेक), नेपाल
४. रेफ्युजी एण्ड माइगे्रटोरी मुभमेण्ट युनिट, बंगलादेश
५. कान्लुन्गन सेन्टर फाउण्डेशन, फिलिपिन्स
६. लिगल सपोर्ट फर वुमन एण्ड चिल्डेन, कम्बोडिया
७. एशियन माइग्रेण्ट सेन्टर, हङकङ

कार्य समितिको आगामी बैठकमा सदस्यहरुले आफूहरु मध्येबाट एक जना अध्यक्ष र एक जना उपाध्यक्षको चयन गर्नेछन्। एम एफ ए को सचिवालय फिलिपिन्सको क्यूजन शहर (मनिला) मा रहेको छ र यसको दैनिक कार्य सञ्चालन क्षेत्रिय संयोजकको नेतृत्वमा ७ जना कर्मचारीहरुद्धारा गरिन्छ।

आगामी नोभम्बर २९ देखि डिसेम्बर २ तारिखसम्म स्वीट्जरल्याण्डको जेनेभामा हुन गइरहेको आप्रवासी कामदारहरु तथा उनीहरुको विकास सम्बन्धी अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन Global Forum on Migration and Development मा एम एफ ए प्रतिनिधिहरुद्धारा आफ्ना क्षेत्रका विषयहरु उठाइनेछ। नागरिक समाज तथा सरकारी प्रतिनिधिहरुको उपस्थिति हुने सो विश्व सम्मेलनमा हङकङबाट एशियन माइग्रेण्ट सेन्टर (रेक्स भरोना) तथा कोलिशन फर माइग्रेण्ट राइट्स् (गंगा खतिवडा) बाट प्रतिनिधित्व गरिनेछ।

Recent Videos:

Popularity: 5%

Entry Filed under: हङकङको समाचार

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

प्रतिक्रिया दिन चाहने पाठकहरुलाई जरुरी सूचना...
- सबै पाठकहरुलाई आफ्नो प्रतिक्रिया दिन स्वतन्त्र छ। तर स्वतन्त्रताको अर्थमा कसैको मान हानी, ब्यक्तिगत चरित्र हत्या गर्ने दुराशायले लेखिएका, असभ्य भाषा प्रयोग गरिएका र फर्जी नामबाट लेखिएका प्रतिक्रियाहरु प्रकाशित नहुन सक्छन्। धाक धम्कीसहित लेखिएका प्रतिक्रियालाई सुरक्षित राख्दै आई.पी. एड्रेस प्रकाशित गरिन सकिने छ।
- पाठकहरुको प्रतिक्रियाप्रति एचकेनेपाल डट कम कुनै जवाफदेही हुने छैन।
- यदि यहांहरुले नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।
- Terms and Conditions

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

March 2019
M T W T F S S
« Feb    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Most Recent Posts

Most Popular in November, 2011

Most Popular Posts