मिस ट्यालेन्ट हण्ट २००८ बनिन् रिना गुरूङ ( Live News update..)

August 24th, 2008

मिस ट्यालेन्ट हण्ट २००८ प्रतियोगिताको ( Live News update..)
एचकेनेपाल डट कम, अगष्ट २४ -
अपडेट साँझ ८१०: ड्रिम्स अनलिमिटेड हङकङको आयोजनामा याउ मा तेइस्थित कम्युनिटी हलमा ट्यालेन्ट हण्ट मेघा मोडल कन्टेस्ट सुरू हुदैछ।
८१५: उद्घोषक देवराज राईद्वारा निर्णायक मण्डलको परिचयः निर्णय मण्डलमा शिक्षा क्षेत्रबाट गणेश इजम, सञ्चार क्षेत्रबाट निर्मल श्रेष्ठ र साँस्कृतिक क्षेत्रबाट पूर्णिमा राना मगर रहेका छन्।
८२०: युवती समूहद्वारा साँस्कृतिक कार्यक्रम प्रस्तुत
८२५: प्रतियोगीहरूको प्रस्तुती तथा परिचय राउण्ड
रजुना राई ट्याग नं. १ धरानबाट
पविता गुरूङ ट्याग नं. २ पोखराबाट
चञ्चला गुरूङ ट्याग नं. ३, स्याङ्जाबाट
सोफिया गुरूङ ट्याग नं. ४ मनाङबाट
रीना गुरूङ ट्याग नं. ५ भैरहवाबाट
निशा तामाङ ट्याग नं. ६ पोखराबाट
विमला लिम्बू ट्याग नं. ७ धरानबाट
जुना गुरूङ ट्याग नं. ८ पोखराबाट
८३५: साँस्कृतिक कार्यक्रम प्रस्तुत
८४५: बसन्ती पुन (मिस ट्यालेन्ट हण्ट २००६) द्वारा गीत प्रस्तुत
९२५: निसाद समूहद्वारा गीत प्रस्तुत। निसाद सुब्बा गायक तथा संगीतकार दिनेश सुब्बाका छोरा हुन्।
९३०: पूर्व मिस ट्यालेन्ट हण्ट विजेताहरू बसन्ती पुन, एलिना घले, अञ्जना राई, सुस्मिता गुरुङ र साथीहरूद्वारा क्याटवाल्क प्रस्तुत।
९३५: विकल प्रधानद्वारा गीत प्रस्तुत। विकल, गायक तथा संगीतकार नागेन्द्र श्रेष्ठका छोरा हुन्।
९४५: आयोजकको तर्फबाट संयोजिका लाराद्वारा प्रायोजकहरूलाई धन्यवाद ज्ञापन गर्दै।
९५०: प्रतियोगीहरू सारीमा क्याटवाल्क गर्दै। प्रतियोगीहरू सारीमा अत्यन्त राम्रा देखिएका छन्।
९५५: प्रायोजक कमला स्टोर्सद्वारा प्रतियोगीहरूलाई सहभागी पुरस्कार (मायाको चिनो) वितरण।
१०००: टप फाइभको छनोटः रजुना, पविता, रीना, सोफिया, बिमला टप फाइफमा छनोट भएका छन्। चञ्चला, जुना र निशा टप फाइफमा नपरी प्रतियोगिताबाट बाहिरिएका छन्।
१००८: नेपाली तथा विदेशी कलाकारद्वारा नृत्य प्रस्तुत गरिदै।
१०१२: स्थानीय चर्चित गायक सन्तोष गुरूङद्वारा कर्णप्रिय गीत प्रस्तुत गर्दै, स्वर सम्राट नारायण गोपालद्वारा गाइएको गीत “मलाई माफ गरिदेउ, मेरो लोभी नजर…”
१०१७: टप फाइभसहित अन्य सहभागीहरू स्टेचमा। परिणामको घोषणा गरिदै।
मिस क्याटवाक रिना गुरुङ
बेष्ट ड्रेस पविता गुरूङ
भ्युवर च्वाइस चञ्चला गुरूङ (एचकेनेपाल डट कममार्फत दिएको पाठकहरुको भोटको आधारमा)
मिस पर्सनाल्टी निशा तामाङ
मिस फोटो जेनिक बिमला लिम्बू

सेकन्ड रनर अप रजुना राई
फस्ट रनर अप सोफिया गुरूङ
मिस ट्यालेन्ट हण्ट २००८ उपाधि विजेता रिना गुरूङ
ड्रिम्स अनलिमिटेड हङकङको आयोजनामा आज साँझ सम्पन्न ट्यालेन्ट हण्ट मेघा मोडल कन्टेस्ट (प्रतियोगिता) मा भैरहवाकी रिना गुरूङले यस वर्षको उपाधि जितेकी छिन्। प्रतियोगितामा मनाङकी सोफिया गुरूङ फस्ट रनर अप र धरानकी रजुना राई सेकेन्ड रनर अप भएका छन्।

वायाँबाट क्रमशः सेकेन्ड रनरअप रजुना राई, मिस ट्यालेन्ट हण्ट २००८ उपाधि विजेता रिना गुरूङ र फस्ट रनरअप सोफिया गुरुङ। तस्विरः जगत अम्बु गुरुङ, एचकेनेपाल डट कम। थप तस्विरहरु हेर्न यहाँ क्लिक गर्नुहोस्।

*****************************************************************
प्रिजजिङका तस्विर झलकहरु
भिडीयो हेर्नुहोस् ट्यालेन्ट हण्टको तयारी


ट्यालेन्ट हण्टका पूर्व विजेताहरु वायाँबाट क्रमशः सुस्मिता गुरुङ -२००७, वसन्ती पुन - २००६ र दीप्ति थापा - २००५। फाइल तस्विरः जगत अम्बु गुरुङ र मातृदीप राई / एचकेनेपाल डट कम।

बायाँबाट क्रमशः संयोजक लक्ष्मी थापा राई, कोरियोग्राफरद्वय ममिता गुरूङ र तारा सुब्बा।

ट्यालेन्ट हण्टको आयोजक संस्था अनलिमिटेडको तर्फबाट संयोजकमा लक्ष्मी थापा राई - लारा, कोरियोग्राफरहरुमा ममिता गुरुङ - मिस हङकङ नेपाल २००० र तारा सुब्बा - मिस्टर धरान फस्ट रनरअप १९९७ रहेका छन्। त्यसै गरी, ट्यालेन्ट हण्ट मेघा मोडल कन्टेस्टको अफिसियल मिडीया पार्टनर गत सालहरुमा जस्तै यो साल पनि हङकङको पहिलो नेपाली इन्टरनेट पत्रिका एचकेनेपाल डट कम रहेको छ।
सम्बन्धित लिङ्कहरुः
+ ट्यालेन्ट हण्ट २००७
+ ट्यालेन्ट हण्ट २००६
+ ट्यालेन्ट हण्ट २००५

Popularity: 24%

Entry Filed under: हङकङको समाचार

149 प्रतिक्रियाहरू / Comments आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Add your own

 • 1. deepa  |  May 4th, 2008 at 3:46 pm

  Its really nice to know the great event of Talent Hunt, wish you all the best.

 • 2. destinypoon magar  |  May 4th, 2008 at 7:14 pm

  ç0ngràtµlàtion§ to bà§hànti pµn màgàr ,winnèr§ ànd thè participànt§…

 • 3. Rai Sapana  |  May 6th, 2008 at 9:42 pm

  yasto talent hunt hunu ramro kura ho.aafu bhitra lukeko pratibha lai sabai samu rakhna sakincha ra yasto pratiyogita le aafno confidence badaucha.

 • 4. nihil  |  May 7th, 2008 at 3:45 pm

  hey, donno nufing but just lik to say that there is a picture of tara subba i never new him N seen him b4 i just saw him now wanted to meet, well he is very hot and handsom wanna see his picture more N more please

 • 5. nihil  |  May 7th, 2008 at 3:45 pm

  hey, donno nufing but just lik to say that there is a picture of tara subba i never new him N seen him b4 i just saw him now wanted to meet, well he is very hot and handsom wanna see his picture more N more please

 • 6. sunita  |  May 7th, 2008 at 10:53 pm

  i feel really happy 2 know that talent is going 2 b held soon. i m also really curios 2 c this year’s beautiful n talented grlss
  Anyway lots of best of luck 2 u mamita di,laxmi di n tara dai..
  Dont 4got 2 call me ok. i will b always there if u need any help
  ur sis sunitaa

 • 7. sujan  |  May 8th, 2008 at 5:45 pm

  goodluck^_^

 • 8. Amrit  |  May 19th, 2008 at 9:45 am

  wazz up! beautiful talent hunt winner’s!! yoo gals r looking damn hot but the most beautiful n the hotter with extreme talents is basanti pun winner of 2006 because I know her and I’ve been seeing her. In fact, normally she doesn’t do any make up as if she’s very natural and very white but now with this typical indian dress with make up O my god I am dying now. I wanna see more of pictures. Where can I see more pictures of her? can anyone tell me please???

 • 9. Raju pun  |  May 19th, 2008 at 10:29 am

  OOO soltini BASANTI k ho kasto chwak bhaiyera affno solta lai bhule ko ho. Ma k timro only timro matra Raju from uk. Well my army training is going good and soon I will be promoted to captain. Here your fhupu, pusou, mum, dad and all are fine so just dreaming to meet u someday in my life, maybe when you come here and after that ma timlai mero Mrs? Agree ho? anyway can ask ? is ur phone no. has changed ho? coz I tried calling but no reply all the time. Please I beg you to give me your no. Thanks. Best of luck.

 • 10. santo  |  May 20th, 2008 at 7:53 am

  hi ya der !! Nce 2 hear again de beauty contest held evry yr in HK !! nd yeh again al mah wishes 2 all de participents !! nd yeh nepalese rocks HK nd yeh ariyos HK !!1

 • 11. Raju pun  |  May 27th, 2008 at 2:42 pm

  Amrit bro,you can see more pictures of her(basanti pun) in HK faces/ Models. Just at the left hand side on the green lond box. You can click it and click into basanti pun banner. N’d here you go but please don’t fall in luv wid her becos she’s going to b mine very soon ok. Otherwise i’ll do ____?____ to you. Sorry but i really like her n’d i don’t want anyone to luv her accept me. YEKDAM SAMJHEKO CHU basanti soltini. GOOOOOOOOOD LUUCCK TOOOOOOO ALL THE 2008 participants TALENT and BEAUTIFUL GALS. I am looking foward to see their pictures. Finally, thanks To Talent Hunt Organizers; LAXMI

 • 12. neha  |  May 27th, 2008 at 6:19 pm

  susmita , bashanti ani disha ko body chin rammro chha ta ra face body jasto chin bhaye naa,sorry hai sis haru lai

 • 13. neil f. fuentes  |  May 30th, 2008 at 1:25 pm

  Sushmita Gurung is the best.. i wish we will see each other when i go to nepal on July, 2008. nevertheless, i will be looking for her as soon as i get there. just to know her. i will spend all my fortune just to meet her. i hope she will give just a little time. i love you sushmita!

 • 14. asmit thapa agar  |  May 31st, 2008 at 9:07 pm

  hey basanti u are like hk model

 • 15. sandesh limbu  |  June 5th, 2008 at 9:02 am

  Basanti is the best one. you are right asmit she is like a real model. I want her more new pictures.

 • 16. rock  |  June 8th, 2008 at 4:15 pm

  looking all beauti……….ani susmita sis lai dami dheko cha heiiiiiiii laaaaaaaaaa keep it up ,,,,,,,,,,,from uk

 • 17. sisir  |  June 9th, 2008 at 1:32 pm

  bashanti ani disha ra susmita cheli haru lai mero comment je dhekha chhu te nai bhanchhu,tapai haru ko sharir chin ramrro chha ta ra face maile ramrro dhekhinaa,ta ra jeshukai hos manchhe jati ramrro hos ta ra teshako washataabik kuraa lai buje naa bhane haamrro herai galat hunu janchha ho laa,fula lai bahira bata herdaa ramrro ra sundar dhekhichha ta ta vitra ke chha ke chha,tes fula lai aawalokan garnu jarudi chha pailaa,

 • 18. rai  |  June 11th, 2008 at 8:50 am

  Comment 17 (sisir)
  Don’t say that because its very disrespectful to them. I don’t know whether you are a girl or boy but let me say this that I am sure that U R jealous of them isn’t? tehibhaira ta u said those thing huh. U loser if U think they are not beautiful but only their body is good den o god damn show me urs maybe urs better than them hehehe. U gay! just think abt this; they r talent, beautiful, responsible because i’ve seen that.

 • 19. binit  |  June 19th, 2008 at 1:19 am

  basanti ure gorgeous…… beautiful…… mindblowing…………jus like an angel…… if i wasnt a married man i’d have proposed u rite now

 • 20. binit  |  June 19th, 2008 at 1:24 am

  hey basanti………. wanna be my fren….. i???????? if ur ans is yes then can u pls sen me ur contact no…… so that i can call u..

 • 21. Router  |  June 26th, 2008 at 12:45 pm

  Nice to hear that Dreams Unlimited making wider platform to encourage new generation to build confident and enhance ability in to brighter society.

  Lots of wishes to the Dreams unlimited Team

  Sudhir

 • 22. Janu  |  June 26th, 2008 at 4:09 pm

  Ohh Basanti!!! she is already married n so sexy-hot n spicy gal..
  anyway she looks beautyfull………….

 • 23. mission impoissible  |  June 27th, 2008 at 1:11 pm

  U guys are doin great ??
  but seems talent hunt they r missing out of the world dont u think that guys ??
  wat is their goals to achive after crown the talent .
  are they engaged with some of the talent job or r they working in restuarant .
  if u guys organized the event then use it bring them in fornt of hongkong society not to dance and get cheers frm nepalese >

 • 24. lama  |  June 28th, 2008 at 2:45 pm

  congratulation to the organiser.being a female self,im really
  pleased and salute ur courage to organise this programme which deeply ensure in development of female regarding both physical and mental beauty that is essential in todays living world…………..congratulation once again …………

 • 25. tashi  |  June 29th, 2008 at 6:46 pm

  hi congratulation to all the contestent of 2008 beauty pegent.and thank you so much for the laxmi didi,mamita didi n tara daju for organizing such a program living abroad.i wish u all together b.good johandling such `program in future too,good job ,keep it up.

  tashi spain

 • 26. tashi  |  June 29th, 2008 at 6:47 pm

  hi congratulation to all the contestent of 2008 beauty pegent.and thank you so much for the laxmi didi,mamita didi n tara daju for organizing such a program living abroad.i wish u all together handling such `program in future too,good job ,keep it up.

  tashi spain

 • 27. anil  |  June 30th, 2008 at 5:06 pm

  this 2008 talent hunt winner ta, i am expecting and even most of my friends are also expecting that it must be like basanti pun the most talent, the most hot, the most simple, the most beuti and with the best personality like her. She is good in talking to every kind of people, she knows how to respect every type of people and she is very sweet i meant very cute with simple beuti like korean or japanese girl. When the time i met her in the street and in the MTR just crossing by aauch she took my heart away. sorry basanti tara this is realy true. hope don’t u mind.

 • 28. anil  |  June 30th, 2008 at 5:18 pm

  O by the way is basanti gonna come in 2008 talent hunt show. I don’t think so since she is very busy girl as I know and I also heard. Hope she is coming. I really wanna see her and hope she sing also because last time I saw her carrying guitar ke. O mamita, laxmi, tara jiu haru hamro basanti lai ta aeso bolaunu parcha hou teo din ma ta natra ma ta aaudina. Hahaha.

 • 29. chandra  |  July 1st, 2008 at 12:00 am

  well i hope this year will be better than the last year
  this should be better than the other contest which is held in nepal
  after all we are in hongkong
  wish u all the best

 • 30. -07-  |  July 1st, 2008 at 1:12 pm

  Reply to comment # 23 :
  even though some of the previous talent hunt participants are missing out from this world, but to let everyone know, most of them are still involved in social work, be it dancing, singing or jus volunteering. Those HK Nepalese who are actively involved in social acitivities know better about the participants’ work after the event. it is not necessary for them to have a prestigious job or position as long as they don’t misuse themselves as a Nepali.
  and being part of a Talent Hunt Group, I would like to thank the organisers and other Nepalese organisations for giving the Talent Hunt participants lots of opportunities to bring themselves up in front of the society and Good Luck to those who are going to participate in this coming event. *..*

 • 31. Basanti Secret Admire  |  July 2nd, 2008 at 9:40 am

  Dear Anil,
  Comment no 27 & 28. Yeah you are right she is very nice and good. I heard from some where this year basanti is going to perform fashion show,song and MC for the event.
  Please do not miss the chance to see her hai .Please come to see TALENT HUNT 2008 and invite ur friends as well.
  Basanti secret admire.

 • 32. anil  |  July 3rd, 2008 at 10:20 am

  comment 31.
  THANKS for your information on that. I’d really appreciate that. wAH than i’d love to come. I can’t wait to see her. It seems that she looks more slimer than before. She’s really more beautiful than before. thanks once again. I am a big fan of her. ok i’ll come there with my sathis haru sangha.

  basanti miss u. I’ll see u there at the hall center. Hope to talk with you and take picture with you. But can you tell when is that show held on August when?any configuration? thanks.

 • 33. limbu hunky  |  July 3rd, 2008 at 3:06 pm

  uhhlala what a mouth watering contest seems like u can c again some of delicious young chicks, i m so xcited 2 watch dis 2008 miss hk talenthunt but sum tym, i wonder when they r bcum miss talent those gals always 4get 2 hunt the hunky men like me how ridiculos they r? anyway best of luck u gals n don’t 4get mr. hunky

 • 34. Raias  |  July 7th, 2008 at 1:30 am

  Another year rolls in and the continuum with the similiar theme but with more vigour and enthusiasm, definitively better prepared and better worked out then the last one… Oh finally, here we are again, the vision and most possibily the mission, of our beloved outspoken lady, Laxmi didi and et al, her this legacy will definitively outshines all other similiar events or theme, that probably were ever held in this small Nepalese community here in Hong Kong.

  Among all the social events organized within the sphere of Nepalese community, Hong Kong, this one has proved to be the winner of the majority of hearts, equally out-reaching to the young teenagers and similarly to otherwise more work obsessed, money oriented adults.

  Unlike some few discouraging stances, I would prefer to be rather more optimistic regarding its immediate as well as distant effect presented upon our community. Some of us might be compelled to consider or believe that this has done little to help the participtants or the aspired ones as a whole. As I sit here and can’t help noticing the changes that have nutured out from those budding youngs talent, I am at large forced to accept that this is a platform, a venue or a backstage, where the contestant as well as those non contestant, for their talents, that were either far from comprehension or aknowledgement or have confined within a redimentary state, to excercise to be realised and accepted.

  Talent hunt winner 2006, is one of the set example and a definitive milestone, in the journey for the search of talents, to ‘Miss Talent hunt, Hong Kong’. I likewise most of you, agree on the bitter fact that, for the biggest hurdle that the Neplaese has to overcome in Hong Kong is the Language and for Basanti and et al, their generous effort, I have nothing but praises. she has definitively learned and earned lots of thing that she could contribute to us. What Hong Kong government has been struggling to do till this date, Basanti is happily taking it as a mere task on her part to volunteer and serve.

  Hence she is a perfect example to most of our young school goers. Our earlier demorilized spirits, regarding Chinese language incapability, will soon going to be over hauled by our youngs who have grown up looking her as an aspiration, be it at academic level or at the social level.

  Hoping this that ‘ talent hunt 2008′ will bring another aspiration to our young teens and wishing luck and success to the hard working team behind the scene.

 • 35. himal  |  July 7th, 2008 at 8:16 am

  commenter 34; raise
  Yes, I agree with all your written phrases. It is very appreciated. Yes, only Miss, Talent HUnt 2006, Basanti has shown a sign of doing something for the community like us people in hong kong by teaching chinese in very reasonable prize $. She’s the best i bet. I really admire her. And thanks to talent hunt to select the best one to be winner in the last decade year 2006. I just can’t wait see another talent hunt girl like her to be the winner of 2008 or is it possible for basanti to participate again? hah hah hah i think it isn’t possible! but ???
  Please learn from her all the girls.
  By the way; 2005 talent hunt winner- where is she? she’s lost or death? not appearing/ never in the community show.
  Talent Hunt organizers should do something, yestei garera hamro yesto talent hunt winner like 2005 disappeared bhayo bhane ta useless to be the title holder hoinara? but its ok so better watch out organizers on selecting winners! best of luck for upcommin’ 2008 hunt show. I want like basanti hunter. hah hah hah.

 • 36. Talent Hunt ka sathiharu  |  July 7th, 2008 at 2:46 pm

  हिमालजी
  २००५ को बिजेता हराएकी छैनन I उनी अहिले दिल्लीमा मास्टर्स अध्ययन गर्दैछिन I हंगकंगमा छैनन उनी त्यसैले नदेखियेकी हुन I धन्यबाद तपाईको जिज्ञासाको लागि I

 • 37. jack  |  July 8th, 2008 at 5:35 pm

  hehehhe! Talent hunt girls 2008 commin…excited. Makes sure it must hot n talent like basanti jiu. God i am damn crazy abt her now by lookin at this blue lengha clothes. Can’t control myself. help me plese.

 • 38. dhiraj  |  July 10th, 2008 at 3:19 pm

  once in a blue moon…
  a nymph came in my dream…
  i saw her face of sorrow…
  and her tears falling like stream…

  and i went closer and i asked her…
  “who r u, dear…why are u sad?”
  “i m an angel who lost her wings…
  but i want to fly home or i’ll be mad…

  then i said, “dont worry my dear !
  you’ll be home soon, in a blink of an eye !!
  all u have to do is…is…is…
  drink RED BULL, it gives u wings and just fly !!!

 • 39. dhiraj  |  July 10th, 2008 at 4:30 pm

  Talent Hunt is like those wings of a nymph and it certainly has succeed to fly some unknown into stardom… keep it up…mamita

 • 40. Mote kanchha  |  July 11th, 2008 at 3:14 am

  congrats Basanti….you deserve it….you are gorgeous lady….and got talents…..keep it up…..do some excercises to maintain your figure……good luck cheeeeeeeerrrrrrrrrrsssssssssssss

 • 41. bishalpun  |  July 13th, 2008 at 11:15 pm

  hi its me bishal,hope u remember me.we lived in the same building in shanghai st.now i am in uk living with my sister and her family n my brother.i saw ur pic and u look greattt….beautiful always..u are an angel to my eyes.

 • 42. ROCKERS  |  July 14th, 2008 at 4:38 pm

  this to comment 41;
  who are you? ur telling to who? i cam confused! is it to basanti pun 2006 ho? becaz u r also pun. IS it u know her from her chidhood or what? any relative…of her??. If u know her than cud u mind to give me her e-mail add or phone no. please i really need to talk with her abt some important things. thXXX. Basanti lai dherei dhereri samjhe ko chu ani timilai yekdam badai cha hai! take care pokchi. ur still pokchi like before.

 • 43. ayus  |  July 14th, 2008 at 9:36 pm

  hi u to all .i wanna sy

 • 44. deenesh Rana  |  July 22nd, 2008 at 5:33 pm

  hey you come to my heart basanti maiyaa….waiting for your album….to be released. hhahah remember me!!! dog k.

 • 45. sanam  |  July 27th, 2008 at 7:08 pm

  ramro kura ho!!!

 • 46. kc  |  August 10th, 2008 at 5:35 pm

  TALENT HUNT?!? HAHAHAHAHHAHAA….AIYAAAAAAA MY STOMACHE,DO THEY REALLY HAVE TALENT?I THINK THEY KNOW HOW TO WEAR CLOTHS N DO MAKE UP N KNOW WHERE N HOW TO DANCE PARTY,DAS IT! SO THATS WAT IT CALL TALENT?HAHAHAHA..AIYAAAAA…MY STOMACHE..SO FUNNY…

 • 47. kanchha  |  August 20th, 2008 at 11:12 am

  BROWN COLOUR KO HAIR RA LIGHT BROWN P-CAP LAGAYEKO KETA HO KI KETI HO,CHHUTYAUNU GARO BHO.

 • 48. nirbahadurraut  |  August 20th, 2008 at 5:02 pm

  thankn you for your pratix

 • 49. Kapil  |  August 20th, 2008 at 8:08 pm

  HI GUYS PLEASE VOTE FOR SOPHIA GURUNG C.NO. 4

 • 50. Kapil  |  August 20th, 2008 at 8:09 pm

  HI GUYS PLEASE VOTE 4 Sophia GURUNG C.NO. 4

 • 51. Kapil  |  August 20th, 2008 at 8:09 pm

  HI GUYS PLEASE Vote 4 FOR C.NO 4 - SOPHIA GURUNG

 • 52. Kapil  |  August 20th, 2008 at 8:10 pm

  My vote gose to Sophia Gurung No. 4

 • 53. Aeiou  |  August 21st, 2008 at 2:30 am

  Hey Organizers…!! How come they made it to top 8 ? How come you don’t have top 10 participants ? How tall do they stands ? Are they a real “MEGA MODEL” ? You guys think this girls are in real good shape and size ? Do one of them really desereves the title “TALENT HUNT MEGA MODEL CONTESTS 2008’s Winner” ? The title itself expects more from the winner, runner ups, as well as from the participants. So, you think they can give it? Picking up some… couples of girls, ramp…catwalk…make-up…costumes… Is this the real Talent Hunt ? What you say folks…..??

 • 54. krish titung  |  August 21st, 2008 at 11:58 am

  Best of luck, go ahead 4 great success n grave the title.

 • 55. krish titung  |  August 21st, 2008 at 12:03 pm

  its 4 Nisha tamang best of luck once again 4 great success.

 • 56. manju  |  August 21st, 2008 at 4:37 pm

  my vote goes to.. juna contesttent no. 8..

 • 57. naraindraw  |  August 21st, 2008 at 4:42 pm

  TALENT HUNT!! :p:p SABAI JANA FRENHARU JASTAI CHA…. HEHE.. ANEWAYS… MY VOTE GOES TO C.NO.8 JUNA GURUNG!!

 • 58. Gurung Boy  |  August 21st, 2008 at 4:43 pm

  Hi guys Please vote to Sophia Gurung Co. No. 4

  Viwer choice means beauty and cut so please vote for her OK
  Thanks for voting !!!!!

 • 59. Gurung Boy  |  August 21st, 2008 at 4:43 pm

  My only one vote goes to Sophia Gurung Co. No. 4

 • 60. कान्छा  |  August 21st, 2008 at 4:47 pm

  भोट कसलाई सोफिया गुरुंगलाई

 • 61. कान्छा  |  August 21st, 2008 at 4:48 pm

  भोट कसलाई सोफिया गुरुंगलाई प्रतीयोगी नम्बर ४ लाई !!!!!!

 • 62. AKASH  |  August 21st, 2008 at 4:50 pm

  my vote goes to juna gurung contest. no.8…

 • 63. kumar  |  August 21st, 2008 at 4:54 pm

  well best luck sisi. juna gurung c. no 8….

 • 64. safal  |  August 21st, 2008 at 5:07 pm

  hey.. guyz plz vote to juna gurung contestent no.8……
  best of luck juna!

 • 65. KC  |  August 21st, 2008 at 6:48 pm

  TALENT HUNT????HAHAHAHAHAH MY STOMACHE…….DE KNOW HOW 2 DO MAKE UP N WEAR CLOTHS,N HOW,WER N WEN TO HAV A DANCE PARTY,DAS IT,N U PEOPLE COL IT TALENT?HAHAHAHAHAHHAH MY STOMACHE……………

 • 66. hasta limbu  |  August 21st, 2008 at 8:37 pm

  best of luck bimala. i hope u’ll win

 • 67. naresh  |  August 22nd, 2008 at 1:33 am

  rajuna u can do it…..ha.ha..h..wish u all the best…..sorrie..u don’t need wishes…U R DA BEST…

 • 68. Bikas Rai  |  August 22nd, 2008 at 12:29 pm

  Khai sabai A-1 dekhinchhan j hos sabai lai good luck hai?

 • 69. very bahadur  |  August 22nd, 2008 at 1:06 pm

  kati ramro keti tsa..humro nepali ko aan ,maan shan ho.
  humro nepali ma kati talent tsa.
  nepal ko raja ko zindabad!

 • 70. kc  |  August 22nd, 2008 at 5:00 pm

  TALENT??? HAHAAHAHA….DE KNOW HOW 2 WELL DRESSED,HOW,WER N WEN DANCE PARTY,SO U GUYS COL DAT TALENT?HHAAHAHAHAHAHAAA……….

 • 71. rabin  |  August 22nd, 2008 at 6:03 pm

  yaha chai talent salent hoina jaatia ladai dekhdai 6u maile, grg le grgr lai, rai le rai lai, limbu le limbu lai afno afno jaat herera vot diyako dekhe maile, plz a abuj nepali ho yadi timiharu ko mn ma yesto ghinlagdo b 4 still 6 vane delate it plzzzzzzzzzzzzzzzz bcoz hamro singo rastha b kas nahunuko main reason nai yo jaatia ladai garda ho, ki hoina afai sochata ramrari 1 choti?????????????? K DO U TINK AM I RONG???

 • 72. karma chandra lama  |  August 22nd, 2008 at 8:24 pm

  verry very nice good looking stunning u should win the contest n u r born to be a hooliwood star u r the best among all the modeles
  bimala limbu

 • 73. HK nepalese admire  |  August 22nd, 2008 at 10:06 pm

  Dear kc,
  comment no 46 & 68.Some how r u right fashion ofcourse need talent anything in this world withour ur own talent and idea you may not able to do so but pls don’t miss use for the title.
  In Hk every where every moment u may see fashion and glamours every placed not only those who are the contestants.other thing they may also have a private life either they go to dance party or any kind of party.
  If you think u may see this contestants every places but don’t forgot you are also their otherwise who you will know about their privacy.
  HK nepalese admire.

 • 74. war and terror  |  August 22nd, 2008 at 10:36 pm

  To kc bhai post 68. kc bhai exatly you are right and be adviced to send your amma and bahini there to learn how to makeup and well dress.oh! one thing more i guess the organizers not only know how to makeup and so called well dress but they also know how to make your amaa nad bahini nude too,if you dont understand english kc bhai i mean tero amaa ra bahini lai nango jhaar parne bhaneko kya!

 • 75. hang  |  August 23rd, 2008 at 3:39 pm

  All the best for all contestent.
  whoever win its great pleasure,coz we all are neplese nd doing great.do best and show your inner talent….
  once again good luck you all 8 contestents….

 • 76. KC  |  August 23rd, 2008 at 5:59 pm

  NO NO NO….I REALLY DONT BELIEVE DAT DE HAV A TALENT,WEARING HIGH HEEL N WALKING LIKE A’MEOW’ N ANNOUNCING THIER NAME IN FRONT OF FEW PEOPLE ,IS DAT COL TALENT?HAHAHAHAHA……….AIYAAA….BABA…..GIMMME ‘A BREAK…BUT WHAT I THINK IS THEY HAV GREAT TALENT OF TELLING PEOPLE WEN,WER IS THE DANCE PARTY,HAAHHAHAHAHA DEAR WAR N TERROR!

 • 77. regan poon  |  August 23rd, 2008 at 6:09 pm

  talent hunt ko fight ma bhairawa bat aya ko rina poon ho ki rina grg ho turuntai decide ko mag gardachhu yasto sano tino galti garnu thik lagen

 • 78. poudel  |  August 23rd, 2008 at 6:11 pm

  hi god bless alll

 • 79. KC  |  August 23rd, 2008 at 6:11 pm

  ANYWAY,GOOD LUCK AND BRIGHT FUTURE TO ALL THE CONTESTANTS,SEE YOU GUYS ON THAT DAY!

 • 80. KC  |  August 23rd, 2008 at 6:13 pm

  COMMENT NO 73,IS IT WAR AND TERROR OR WAR ON TERROR,HAHAHAHAHAHAHAHHAAH…..AIYAAAAA…….

 • 81. poudel  |  August 23rd, 2008 at 6:15 pm

  hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 • 82. anjan  |  August 23rd, 2008 at 6:48 pm

  hello every 1 this is anjan grg from pokhara nepal i want now about in hk organizwd mega hunt talent show 2008 i am also happy that my soltinee ji also participate in this programme 1staple i want to say best of luck to all constented and especial supported to my soltinee ji her name is pabita grg participate no 2 i want to say to her plz do better in ur programme be good confident n give good better performance in this programme ok we all people supported to u n with u ok
  best u luck once again god bless u

 • 83. anjan  |  August 23rd, 2008 at 6:52 pm

  pabee do best in this time we always suppoted to u.

 • 84. nanda  |  August 23rd, 2008 at 7:44 pm

  hi rajuna you are the best good luck.

 • 85. charmsuall  |  August 24th, 2008 at 10:18 am

  It’s good to organize this type of contest. I’ve seen the video & pictures of all the participants. I am very sorry to say that none of the girls are model face. None of them are close to charming beauty Basanti Pun (as this is Talent Hunt Mega Model contest!!) Hopefully the girls are with talent. Anyway goodluck to all the girls.

 • 86. Devm pc  |  August 25th, 2008 at 2:38 am

  malai pani dherai khushi lagyo sabailai congrats ani khoi video chahi kahile hernu painchh?

 • 87. biswokajee rai  |  August 25th, 2008 at 3:26 am

  thanks lara didi for co-ordinating such lovely successful event and congratulations to all winners and participants.

  cheers

 • 88. bikas  |  August 25th, 2008 at 6:04 am

  wish u all lovely sister

 • 89. narayan bhujel  |  August 25th, 2008 at 8:07 am

  hai every body best of luck

 • 90. Bobin HK  |  August 25th, 2008 at 12:12 pm

  सर्व प्रथम सबैलाई बधाई तर मलाई लाग्यो एउटा आफ्नो नाम भन्न नाजान्ने केटी कसरी टलेंट हुन सक्छ
  नापताये भिडियो मा रीना पुन भनेको छ उसैको मुखले जितेको मा रीना गुरुंग भनेको छ की त आईडी नक्कली हो
  की त बाऊ आमा नक्कली हो साधारण नाम भन्न नाजान्ने केटी टलेंट हुनु भनेको हाशो उड्दो कुरा होइनर
  जर्जहरु पनि अली टलेंटहरु राखनु परयो बी बी क्युमा पैसा दिए भने नाच्दै हिड़ने मैया लाई जर्ज बनाए पछि ?
  भन्न खोजेको बहिरा बाट हेर्दा पनि टलेंट हंट जस्तो देखियोस न टलेंट भन्ने सब्दको सदुपयोग होस पहिलाका
  बर्ष हरु मा भन्दा यस् बर्ष टलेंट को दुरूपयोग भए जस्तो लाग्यो प्रतियोगी हरुलाई जबरजस्ती भाग लिन
  लगाये को हो भनेर प्रतियोगी हरुको मुख बाट सुनिए को हो यस्तो भन्दा त नगरेकै ठीक यस् बर्षको टलेंट हंट
  समग्रमा प्रतियोगिहरू पनि खासै लागेन जर्जहरु पनि र इस्पोंसर पनि ममिता जी यस्ता कुराहरुमा ध्यान दिनु भए मा राम्रो हुन्थ्योकी अंतमा टलेंट भन्ने सब्दको सदुपयोग होस भन्ने चाहन्छु धन्यबाद

 • 91. PALDEN  |  August 25th, 2008 at 7:41 pm

  HOENA HONG KONG MA ALIK RAMRI RAMRI KETI HARU CHAINA KI KYA HO???!! ABA HAREK 2-3 SAAL MA TELENT HUNT GARDA KASTO HOLA!!!

 • 92. sahara  |  August 25th, 2008 at 9:31 pm

  la badhai cha pratiyogi haru lai..comment no.88 ko kura ali chitta bujheyna thikai cha jitney pratiyogi le afnu naam bhannu janeyna hola tara pls dont take it too far to their parents..and regarding the pointing out of judge matter,thikai cha uh bbq ma dance garcha but to remind u she only does cultural dances..and besides u never raise the questions in bbq while u enjoy the dances..and why would you have problem now..grow up people..

 • 93. Reena  |  August 25th, 2008 at 9:39 pm

  Sorry to say, but the so called talent hunt show was not so interesting or effective as we had expected.
  Truely speaking, other musical programmes were much much more standard than the actual event. I enjoyed the songs and the dances, U guys really lived up the show. keep it up.
  I really didn’t find the contestants very talented, frankly speaking, they looked like some beautiful dummies standing in front of the judges and and spectators,who could’t even speak out what their actual hobbies are, they seemed to be like a group of muggers or parrots. Think so the organisers didn’t prepare them properly.
  The title was Miss Talent Hunt….but the girls were like empty boxes. The judges asked them one question and they gave the aswer the other way round…think they didn’t even understood the questions well….except for one Sophia Gurung…… In my point of view, if the trophy was for the most talented one, then Sophia deserved the crown. Anyways the contest is finished ….Congrats to all the participants…..and hope so everyones gonna do their best in their coming days…..

 • 94. Dipak  |  August 25th, 2008 at 9:53 pm

  I think, Sophia should be the winner of Talent Hunt. in my view She is a winner no matter who they pick. The girl is simply awesome. She has a wonderful loving personality, she’s gorgeous.

  Thanks

 • 95. dhiraj  |  August 25th, 2008 at 10:45 pm

  congrats rina ! congrats a many to u
  it was that same dream which came true
  from out of nowhere, u won the quest
  thanx to the judges, who felt u were the best

  i need not to tell u the meaning of ur crown
  u r our voice, plz tell the whole world what to be known
  now u gotta reach far beyond that horizon
  u must tell the world what should be done

 • 96. deb  |  August 26th, 2008 at 12:43 am

  WELL
  I NEVER EVER SEE SUCH A POORE TALENT HUNTS. BETTER DO NOT HOIST (PARTICIPANTS AND PARTICIPATORS)

 • 97. kancha pun  |  August 26th, 2008 at 1:52 am

  rina pun ho ki grg?

 • 98. sampang rai  |  August 26th, 2008 at 3:50 am

  chya, keti haru ta kaha bata fella pareko ho????? tamangni bahek koi ramro lagena malai ta, ani tya alik training nadiyeko jasto cha……..

 • 99. maila  |  August 26th, 2008 at 11:23 am

  tomr. DEB - the way you’ve written your comment define how talented person are you. if the same rules applied to you it will be like this “if you don’t know how to write correct english don’t,comment in english”. why don’t you write something positive or give some advice so that the organizers will improve in the future. to stop stop these kind of activities out here is just like pushing the hk neplese younger generation imto idle world where people like you do nothing but just bark….

 • 100. maila  |  August 26th, 2008 at 11:32 am

  to comment 89….why don’t you look at your girlfriend and be happy, i think she is the prettiest girl out here in hk lol. by the way its not pretty hunt show , i think you misunderstood it.

 • 101. maila  |  August 26th, 2008 at 11:50 am

  to comment 72…. your comment is really intresting and it shows your class . how could you label the talenthunt show as some nude show ,have you seen anyone nude out there on the stage or are you having dream on top of your filthy double decker bed .anyway it did’t happen or won’t happen in the talent hunt show but if you are really that sick i advice you to attend mr hknepal show where you can see those nude muscular guys in there undies …….got it

 • 102. Diya  |  August 26th, 2008 at 12:13 pm

  Reena comment no 91,
  Somehow your comment is only focus on stage performance only but i heard participant has pre-judging round also pls do not count on stage performance only as always mention in beauty contest or modelling contest they has pre-judging round and back stage mark as well anyway i do agree with sophie gurung but as Winner is Rina Grg she is also good.
  I really appreciate organizer team in metro city hk they still have an effort to do so we should support them.
  If they didn’t prepare well this year hope they may have better in next year.
  Thanks Reen.
  Diya

 • 103. Diya  |  August 26th, 2008 at 12:16 pm

  Dear Palden,
  If you think so then pls incourage ur friends,sisters and relatives seems like all hk girls like to dance only they don’t have a guts to walk in ramp keep wake up them palden hope it may helping hand for the organiser as well.
  Diya

 • 104. Thapa Diya  |  August 26th, 2008 at 12:17 pm

  Dear Palden,
  If you think so then pls incourage ur friends,sisters and relatives seems like all hk girls like to dance only they don’t have a guts to walk in ramp keep wake up them palden hope it may helping hand for the organiser as well.
  Diya

 • 105. sahara  |  August 26th, 2008 at 12:30 pm

  yes it’s true the talent hunt this time was boring too as you may see the participants were lacking confidence and not knowing of what they were speaking..The show talent hunt shouldnt be continue further rather than losing it’s stardard.But I have no personal offence against any of the participants or organisers just a view.Besides, no one should be forced to join in.Hope it would regain it’s beauty in coming years.

 • 106. THAPA_P  |  August 26th, 2008 at 12:40 pm

  Event was quite interesting.The most funny part was question and answer round.We were felt like watching the LAUGHTER CHALLENGE instead of TALENT HUNT after listening thier answer.I think the contestants were not well prepared.Actually this is totally orgenizer’s fault.
  Anyway Congrats to the winners as well as all the contestants who dare to participate.

 • 107. KC  |  August 26th, 2008 at 3:07 pm

  HAHAHHAHAAHAA….SEE? TALENT? AHAHAHAHAHAHAHA…..TALENT OF HOW TO PAISA POKO PARNE…HAHAHAHAHAHAHA……

 • 108. KC  |  August 26th, 2008 at 3:13 pm

  UR RIGHT COMMENT NO 104,IT WAS LIKE A LAUGHTER CHALLENGE,GAI JATRE NANI HARU,HAHAHAHAHAHA………..

 • 109. torres  |  August 26th, 2008 at 4:05 pm

  to mr KC == hello kc you seem to be very intelligent person.you ve written your self in 104 and then coment in 105 yourself and laugh .i think you are the most suitable candidate for laughter challenge then tose participents .
  you deserve this trophy
  O
  ======
  o

 • 110. torres  |  August 26th, 2008 at 4:33 pm

  to comment 102==going through your comment you really dosen’t deserve that name .i hope you do undestand the meaning of your name but your thinking is totally opposite you can’t be sahara to these kind of budding activities.participants were lacking confidence ???? because people like you make them , instead of encouraging them you laugh at them ,thats typical nepalipan i bet if i ask your name infront of five people you won’t answer comfortably if we laugh at you . any way thats Q & A so its obvious that some did answer others did’t .its not the world’s most talent hunting but handful of hk nepalese teens. one should not forget our standard and forget the hihg expectation and people who ever thinks them selves talented should come forward and lead our hk nepalese teens or support those who are brave enough to come forward participated . i really thank to organiziers for keep the shoow going up till now and wish them luck for the future

 • 111. KC  |  August 26th, 2008 at 5:11 pm

  HEHE.. THANK U MR TORRES FOR D TROPHY,HEHE….

 • 112. Reena  |  August 26th, 2008 at 10:13 pm

  Diya, thanks alot for ur response….this is what we have been expecting from u guys… actually we audiences focus only on what we see on the stage…we are not concered about what goes on back stage…cause we judge on what’s happening right in front of us ………the thing is that we didn’t get to know any particular talent, the contestants aquired, rather than walking in the ramp…wearing beautiful clothes and answering the questions……and poor girls smiling all the time, no matter what….there was no taste of the meaning Talent Hunt…I hope u understand what i mean. Maybe its due to lack of time that the organisers couldn’t bring up all those……..Hoping for a better show and more improvements next time.
  tnxs

 • 113. menace  |  August 27th, 2008 at 12:36 am

  good to hear comments from all diff peoples,On my points of view The show must go on bcause its gives some way to b front on our nepalese sociatly specialy for ladies ( nari ),at least this participents made their guts to b in.which means somehow good for the society. if u c other hand I totally blame to organizers ,they r the one who run this programe so must b fully prepared & make prepared to participents . Of course all the participent can’t b same , bcause of the orgarnizer’s fault ,viewers were laughing to participents .The talent hunt bacame a laughter challenge whatever .so pleasw I like to request to all the participnets & organizers whoerver will do such kind of live show need to be fully prepared , Also don’t have to b every year if not ready yet .anyway please hope to c better one in futures ,Thamks to all who gave effort on it.

 • 114. menace  |  August 27th, 2008 at 12:39 am

  sorry 4 some spells.

 • 115. -07-  |  August 27th, 2008 at 2:02 am

  I guess the host of the program already mentioned that we better not compare such programs with big events that we watch on TV or waste our money buying it’s DVD. I agree with Menace n others that among our Nepalese community, the organisers are trying really hard to make a place for Young Nepalese in a Metropolitan city, HK. Just like the past years, this year they had the Prejudging round as welll, i believe the girls did their best on that round including on the stage..
  Those who have never walked on a stage, Lemme tell u its one scarry place where u can forget everything u have learned or practiced for a long time, but as the time goes u get used to it..m pretty sure now these girls will get a platform to represent themselves in front of lots of people n will build up more confidence. thats all i got to say…
  You GO Girls…You all are the WINNERS
  Congrats

 • 116. dhiraj  |  August 27th, 2008 at 10:04 am

  hi rajuna ! timilai dherai dherai samjhana
  o parbati ! utarne chhu ma timro aarati
  ani chanchala ! timi kati chhau manchala
  hello sophia ! i thought u were xenophobia
  ani rina ! timi nai hau hamro prerna
  oops nisa ! y r u leaning like tower of pisa?
  namaste bimala ! aba bessari khau amala
  nei hau ma? juna ! lagai diyo judge le chuna

 • 117. degulama  |  August 27th, 2008 at 10:59 am

  hi reena, just wanna say that what u said is right. and supporting them despite ur bitterness towards their performance is much greater. i m optimistic just as u. seeing things positively rather than the other way round, one can see how beautiful this life is

 • 118. degulama  |  August 27th, 2008 at 11:04 am

  hi diya, there r few good people in this world and u r certainly one of them…few people look the way in positive manner and that is beautiful which makes their world much more beautiful

 • 119. Top  |  August 27th, 2008 at 11:28 am

  jun sukai karye garda pani + and - dubai comments aune garda chhan tyo swabhabik ho.miss talent hunt pratiyogita samapan garnu afaima kathin karye ho bhane bijeta haru ma mero badhai.Afno bahari saundarye prastut garnu bhayo.auta nari bhayera sabai samu parichit hunu bhayo, nari bichko yekatako parkhalma aru ita and dhunga thapne karye garnu bhayo but hal npl ko bigrado paristhiti and tiraskrit nariharuko asu puchhna kati ko agadi badnu hune6 tyo ta samayele nai dekhaune 6, purbi nepalko badhi pidit mahilaharu bagirahe6n, dubirahechhan yedi tapaiharu narikouthanko lagi parnu hune ho bhane ti pidit haruko ghauma malam lagaunuhos, ti pidit nariharuko chitkarlai sunnuhos ra sakeko madat garnuhos………………………….!yedi nari hunhunchha bhane, yedi nepali hunuhunchha bhane, yedi nepal ko maya chha bhane…………..!

 • 120. THAPA_P  |  August 27th, 2008 at 8:41 pm

  Comment no 113,Dhiraj,
  hei very nice poem,i like it yar

 • 121. sahara  |  August 28th, 2008 at 11:41 am

  to comment 107: as I told u earlier I have no personal offence against anyone so,I wont with u either..it was just a view and without any feedbacks no show can go on successfully..I believe I might not be quite courageous enough to say out my name infront of 5 people..but Talent Hunt is meant for daring girls.beauty with brain.overall my suggestions to organisers wud be they cud have done better.

 • 122. sahara  |  August 28th, 2008 at 11:42 am

  haha nice one @ 113..

 • 123. -07-  |  August 28th, 2008 at 3:24 pm

  oh No.113 le ekjana naam galat linu bhayecha..parbati haina PAbita ho ni

 • 124. bijaybegha  |  August 28th, 2008 at 11:13 pm

  Hi, miss Talent Hunt hune baini haru ,Aba yes pachi k garne bichaar cha..Behe garera ghar jam garne ki,samajeek sewa tira laagne ho?

 • 125. dhiraj  |  August 28th, 2008 at 11:31 pm

  in that case…
  hi pabita ! did u enjoyed my kabita?

 • 126. mani  |  August 28th, 2008 at 11:41 pm

  rajuna its a gr8 that atleast ur in 2 position and real thing is that u can do it in comming future too……………… hope u gotta more experience and bimala dont think hopeless try ur best and show ur talent in comming future too all the best . be happy dont be sad byeeeeeeeeeee

  ur known fren
  mani dharan

 • 127. chakra gurung, sankhuwasabha, nepal  |  August 29th, 2008 at 3:19 pm

  fuchi rina bahinilai
  mero hardik badai chha
  sachai bhannu parda pyari fuchi bahini rina timile gurungko kul ko ijjat rakhnu parchha hai. miss talent hunt ko talent bannu ekdam ramro chha hai. yata deshma pani kul bahadur gurungle pani gurungko kulko iJJat rakhera ganatantra lyayo timile pani bideshma basera ijjat jogaunu tara chhoto chhoto luga chai nalagunu la baru gurung dress lagauda ramro hunchha la ni la teso garda timi sarai ramri dekhinchha.

 • 128. KC  |  August 29th, 2008 at 4:58 pm

  LO RINA MAIYA,ABA RAMRO-RAMRO KAAM KO SPONSOR GARNU,NA KI DANCE PARTY,FASHION PARTY,BBQ PARTY! TALENT HUNT WINNER BHAYEKO IZZAT RAKHA BABAI!!!

 • 129. sherong  |  August 29th, 2008 at 8:46 pm

  hehehehehhe hahahah hahahhahha talent hunt …………………………….malai ta sarai hansa uthyo talent hunt dekhera and hk basera hk talent hunt heheh what a joke …kam garchha bhadan majhne ra pale………….bahira phorti hera na………………..

 • 130. bikesh  |  August 31st, 2008 at 8:14 pm

  hi rajuna congrats for being 2nd runner up in talent hunt… ani k cha timro halkhabar? best wishesh 4 ur upcomming days… tc…

 • 131. bikesh  |  August 31st, 2008 at 8:22 pm

  hi rajuna congrats 4 being 2nd runner up in talent hunt 2008. hope u still not forget me… tc… bye… hav a grt days ahead… mis u… ur frn…

 • 132. ARUN MANGRATI  |  September 1st, 2008 at 9:40 am

  HI SIS RAJUNA CONGRATULATION FOR BEING A SECOND RUNNER UP IN TALENT HUNT OF 2008.HOPE U GIVE THE BEST AND BUILD UP URS TALENT AS CARREAR.HOPE U KNOW ME I AM LOWER CANIDATES OF SAME SCHOOL OK BEST WISH FOR U.

 • 133. deb  |  September 3rd, 2008 at 7:13 pm

  MAILA. SORRY FOR MY ENGLISH SORRY FOR MY COMMENTS ON IT. ANYWAY THAT WAS MY COMMENTS AND NOT A ENGLISH TEST.THANKS BUT IT IS A VERY POORE .

 • 134. kc  |  September 6th, 2008 at 6:40 am

  HANA! KHOI TALENT HUNT KA MAIYA HARU KATA GAYEB HO,SABAI GUFA PASYO TA,SAMAJ MA KEHI RAMRO KAAM GARNU PARYO NI ABA TETRO TALENT BHAYE PACHHI,KYA ACHAMMA BA!

 • 135. Diya  |  September 6th, 2008 at 7:03 pm

  Comment no.130 (kc),
  For your kind information kc ji they are busy for collect clothes and fund raise for “Koshi badi pidit rahat karyakram” if you are also intrested for doing community work let’s give hand together.
  Seems like you are so intrested in Talenthunt then why don’t you join next year?
  Anyway all hongkong nepalese please contribute few dollars for koshi badi pidit god will always look after you.
  Thanks
  Diya

 • 136. KC  |  September 6th, 2008 at 10:23 pm

  DIYA MAIYA MANY THANKS FOR UR KIND INFORMANTION,OH YA! DAS GREAT,MAIYA ARE DOING A GREAT JOB,KEEP IT UP,BUT DIYA MAIYA, HOW COME I JOIN IN TALEN HUNT WID SO MANY BHUTLAI-BHUTLA ON MY SHARIR,HEHEH….DONT MIND JUS KIDDING,YA!WUD LIKE TO CONTRIBUTE THOSE PIDIT PEOPLE,BUT DIYA MAIYA HOW CAN I CONTRIBUTE THEM,I MEAN TO WHOM I CAN CONTACT TO CONTRIBUTE?EAGERLY WAITING FOR MORE INFORMANTION,THANK U!

 • 137. KC  |  September 21st, 2008 at 3:50 pm

  KHOI? TALENTED MAIYA HARU?SABAI SAPANA JASARI BILAI GAYE,SAB UNDERGROUND BHAYE,SAB DANCE PARTY MA HARAYE,K HO YESTO CHAAL GATHE?ACHHAMMA!!! ABA DASHAIN DANCE PARTY HUNE BELA MA BHANE PAKKAI ANUHAR DEKHAUNE HOLA TICKET KINI DINU PARYO HAZUR BHANERA! AMMAAI………

 • 138. wave..  |  September 23rd, 2008 at 7:50 pm

  THEY ALL ARE UNDERGROUND BECOZ..OF PEOPLE
  LIKE U…BEING A NEPALI U`RE JELOUS RITE…
  U COME WID UR DISCOURAGING WORDS..WAT THE HELL
  WHY`RE U SO MUCH CURIOUS TO KNO BOUT THEM,,?
  IF U DN`T LIKE THEM THAN ..IT`S NON OF UR BUSINESS TO KNO BOUT THEM..SO JUST GO UR OWN WAY..

 • 139. KC  |  September 25th, 2008 at 3:26 pm

  HU HU HU HU HU……MANAI DHUKNE GARI BHANYO BABAI,KATAI TIMI TYO KAPAL DYED GAREKO KETI JASTO KETO TA HOINA? hu hu hu hu……..

 • 140. wave..  |  September 26th, 2008 at 11:35 pm

  MANN MATRA DUKHYO???
  WAT CAN I DO..?
  KETA HOS KI KETI
  WHY DO U NEED..?
  ARE U THE ONLY PERSON
  TO WORRY BOUT ALL PEOPLE.?
  IF SO…U DN`T NEED TO WORRY ABOUT US…
  TAKE CARE OF URSELF.
  NEWAYS THNX.

 • 141. KC  |  September 27th, 2008 at 12:03 pm

  WAVE JI! TAPAI PANI CONTESTANT MADHYE EK PARYO KI KYA HO,NIKKAI CHITTA DUHKHAYE JASTO CHHA TA MERO COMMENT LE!

 • 142. KC  |  September 27th, 2008 at 12:08 pm

  TARA REAL MA BHANNE HO BHANE CONTESTANT HARU KO HEIGHT RA FACE MODEL BHANNA RA HUNE KISIM KO KATTI PANI CHHAINA,0% PANI CHHAINA,TALENT CHHAHI HOLA,HUNU SAKCHHA!

 • 143. -07-  |  September 28th, 2008 at 4:17 am

  Reply to Comment # 137 KC:
  maybe tapai khali dance parties tira janu huncha hola tehi bhayera dekhnu bhayeko..kahile kahile saamajik karyakram tira pani hidney garnu hos ani thaa paunu huncha…

 • 144. Bijay Ghotane  |  September 28th, 2008 at 7:23 pm

  Hi, Rina sis
  chaushan

  (Many2)congratulation for miss Talent hunt 2008.

 • 145. rajkumar  |  September 30th, 2008 at 4:47 am

  hi,I don;t realy they looks like go to miss talent. All be not!!
  Good luck all girls.,

 • 146. kc  |  September 30th, 2008 at 10:38 pm

  ALL BE NOT? hahahahahahha wats dat?

 • 147. wave  |  October 1st, 2008 at 10:17 pm

  OMG
  CHITTA DUKHNU NI CONTESTENT NAI HUNU
  PARCHA..???
  LOL`….
  FOR UR KIND INFORMATION…M` NOT A PARTICIPANT..
  NO WAY..
  …N` IT`S TALENT HUNT..
  NOT THE STRICT…MODEL HUNT..
  JUST A STARTING HO TEEN GRLS HARU KO LAGI..
  SO JUST STOP GIVING UR HAUDE KO CMMNTS..
  IT`S NOT GONNA WORK..
  BA-BYE..
  U DN`T NEED TO REPLY MEH…ANYMORE..

 • 148. Kc  |  October 2nd, 2008 at 9:37 pm

  HUNCHHAA HAAZUR,TAAPAI KAI JEET BHAAYO!

 • 149. purna daju  |  November 11th, 2008 at 11:48 am

  But the organiser has NOT given the prize money to the winners.
  So,the oprganiser has made this so called talent hunt a BIG JOKE.

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

प्रतिक्रिया दिन चाहने पाठकहरुलाई जरुरी सूचना...
- सबै पाठकहरुलाई आफ्नो प्रतिक्रिया दिन स्वतन्त्र छ। तर स्वतन्त्रताको अर्थमा कसैको मान हानी, ब्यक्तिगत चरित्र हत्या गर्ने दुराशायले लेखिएका, असभ्य भाषा प्रयोग गरिएका र फर्जी नामबाट लेखिएका प्रतिक्रियाहरु प्रकाशित नहुन सक्छन्। धाक धम्कीसहित लेखिएका प्रतिक्रियालाई सुरक्षित राख्दै आई.पी. एड्रेस प्रकाशित गरिन सकिने छ।
- पाठकहरुको प्रतिक्रियाप्रति एचकेनेपाल डट कम कुनै जवाफदेही हुने छैन।
- यदि यहांहरुले नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।
- Terms and Conditions

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

March 2019
M T W T F S S
« Feb    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Most Recent Posts

Most Popular in August, 2008

Most Popular Posts