भानु जयन्तीमा रमाए बालबालिकाहरू

July 14th, 2011

एस, हङकङ/ एचकेनेपाल डट कम, जुलाई १३ -
हामी जतिसुकै अंग्रेजी किन नबोलौं
हामी जतिसुकै चीना किन नबोलौं
तर, जब हामी नेपाली भएर नेपाली बोल्छौं
त्यहाँ हाम्रो हृदय बोलेको हुन्छ।

आदिकवि भानुभक्त आचार्यको १९८ औं जन्मजयन्तीको अवसरमा बुधवार साँझ नेपाली विद्यार्थीहरू युनलङ थियटर हलमा ओइरिए। नेपालका पहिला कवि भनेर पाठ्यक्रममा पढ्दै गरेका उनीहरूले भानुभक्तको स्मृतिमा नाचगानमात्र गरेनन् रामायणका श्लोकहरूसमेत वाचन गर्न भ्याए।

परदेशमा नेपाली भाषा, साहित्य र संस्कृतिलाई अंगिकार नगरे नेपालीको अस्तित्व नरहने पाठ पढिरहेका उनीहरूले भानुजयन्तीलाई हरेक साल एउटा महोत्सवका रूपमा मान्ने गरेका छन्।

भानुभक्तप्रति श्रद्धाञ्जलि अर्पण गर्दै सुरू भएको कार्यक्रममा आयोजकका तर्फबाट बोल्दै एकराज राईले हङकङका अल्पसंख्यक नेपालीले आफ्नो अधिकार प्राप्तिको लागि सबै मिलेर अगाडि बढ्नु पर्ने बताए। हङकङेली नेपाली समाज र भानुभक्त सम्बन्धी जानकारी दिने क्रममा उनले भने- ‘सन् २००१ सालदेखि केही विद्यालयमा र अहिले १२ वटा विद्यालयहरूमा नेपाली भाषाको कक्षा सञ्चालन भइरहेको छ।’ विद्यार्थी, शिक्षक तथा अभिभावक सामु राईले भने- ‘हाम्रा नानीहरू नेपाली भएर बाँच्नको लागि नेपाली भाषामा रम्नु पर्छ।’ नेपाली भाषा, कला, संस्कृतिप्रति जोड दिदैं उनले भने ‘जब हाम्रा नानीहरू नेपाली भाषामा बोल्छन्, नेपाली संस्कृतिमा रम्छन् त्यतिखेर हामी नेपालीपनमा बाँचेका हुन्छौं।’

पीएच केन्द्रीय प्राथमिक विद्यालय, पिके कलेज, आइकेटी कलेज, टिके प्राथमिक विद्यालय, बेथेल हाई स्कूल, क्यारिटाज माध्यमिक विद्यालय, सगरमाथा किन्डरगार्टेन, इस्लामिक प्राइमरी विद्यालयलगायतका विद्यार्थीहरूले आफ्ना सिर्जना वाचन गर्नुका साथै गीत नृत्य प्रस्तुत गरे। बेथेल हाइ स्कूल, पिएच केन्द्रीय प्राथमिक विद्यालय र आइकेटी कलेजमा अध्ययरत विद्यार्थीहरूले सामुहिक रूपमा रामायणका विभिन्न काण्डहरू वाचन गरेका थिए।

गीत, संगीत, नृत्य र तथा कविता वाचनसहित भव्य रूपले मनाइएको भानु जयन्तीको आयोजक हङकङ नेपाली साहित्य परिषद, संयोजक हङकङ नेप्लीज फाउण्डेशन र अफिसियल मिडिया पार्टनर एचकेनेपाल डट कम थिए।


तस्वीरहरूः जगतअम्बु गुरूङ/ एचकेनेपाल डट कम

Recent Videos:

Popularity: 4%

Entry Filed under: हङकङको समाचार

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

प्रतिक्रिया दिन चाहने पाठकहरुलाई जरुरी सूचना...
- सबै पाठकहरुलाई आफ्नो प्रतिक्रिया दिन स्वतन्त्र छ। तर स्वतन्त्रताको अर्थमा कसैको मान हानी, ब्यक्तिगत चरित्र हत्या गर्ने दुराशायले लेखिएका, असभ्य भाषा प्रयोग गरिएका र फर्जी नामबाट लेखिएका प्रतिक्रियाहरु प्रकाशित नहुन सक्छन्। धाक धम्कीसहित लेखिएका प्रतिक्रियालाई सुरक्षित राख्दै आई.पी. एड्रेस प्रकाशित गरिन सकिने छ।
- पाठकहरुको प्रतिक्रियाप्रति एचकेनेपाल डट कम कुनै जवाफदेही हुने छैन।
- यदि यहांहरुले नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।
- Terms and Conditions

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

December 2018
M T W T F S S
« Feb    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Most Recent Posts

Most Popular in July, 2011

Most Popular Posts