प्रतिबन्धित भिसा फुकुवा गर्न विशेष अभियान

July 31st, 2011

एस, हङकङ/ एचकेनेपाल डट कम-
नेपालीहरुमाथि हङकङ सरकारद्वारा लगाइएको भिसा प्रतिबन्ध फुकुवा गराउन हङकङमा विशेष अभियान शुरु गरिएको छ।

हङकङ सरकारले बिना कुनै ठोस कारण सन् २००५ को जुन महिनादेखि नेपालीहरुमाथि रोजगार, विद्यार्थी भिसालगायत अन्य भिसाहरुमा प्रतिबन्ध लगाइएको छ।

भिसा प्रतिबन्धपछि नेपालीहरू हङकङमा काम गर्न पाउने अधिकारबाट वञ्चित छन्। भिसा प्रतिबन्ध फुकुवा गराउन यहाँका संघसंस्थाहरूले दबावमूलक कार्यक्रमहरु सार्वजनिक गरेका छन्।

हङकङमा नेपालीहरुको जेठो संस्था सुदूरपूर्वी प्रवासी संघ फियोना हङकङ तथा नेपाली घरेलु कामदार युनियनको संयुक्त आयोजनामा पत्रकार सम्मेलनको आयोजना गरी अभियानको बारेमा जानकारी गराइएको हो।

हङकङमा आप्रवासी नेपाली कामदारहरु माथिको भिसा प्रतिबन्ध नीति विरुद्धको अभियान क्याम्पेन अगेन्स्ट भिसा पोलिसी अन नेपालीज माइग्रेण्ट वर्कर्स इन हङकङ नामक अभियानको विभिन्न चरणका कार्यक्रमहरु पत्रकार सम्मेलनमार्फत सार्वजनिक गरिएको छ।

युएन वुमेन (संयुक्त राष्ट्र संघको महिला शशक्तिकरण कार्यक्रम) द्वारा सहयोग प्रदान गरिएको सो अभियानमा २०१२ सालको मार्च ३१ सम्म विभिन्न कार्यक्रमहरु संचालन गर्ने जनाएको छ। आयोजकका अनुसार हङकङमा विभिन्न पक्ष (नेपाली र विदेशीहरुलाई) लाई समेट्ने गरी ४ वटा कार्यशाला गोष्ठीको आयोजना गरिनेछ। कार्यशाला गोष्ठीपछि हङकङमै नेपाली संघ संस्थाहरुका नेतृत्वलाई एकै ठाउंमा भेला गराई नेपाली सामुदायिक नेतृत्वहरुको सम्मेलन आयोजना गरिनेछ। त्यसपछि नेपालमा एक कार्यशाला गोष्ठी तथा नेपाल सरकारका उच्च पदस्थ पदाधिकारीहरुसंग हङकङको विषय वस्तुमाथि केन्द्रित भई छलफल गरिनेछ। प्रतिबन्धित भिसा फुकुवाका लागि राजनैतिक स्तरमा दुइ सरकार बीच वार्ता गराउनु यी संस्थाहरले पहल गर्ने जनाएको छ। हङकङ सरकार तथा नेपाल सरकारबीच यसै वर्षको अन्त्यसम्म निर्णायक वार्ता गराउन हङकङस्थित नेपाली महावाणिज्य दूतावाससंग निकट रही कार्य गरिनेछ।

पत्रकार सम्मेलनमा भिसा प्रतिबन्ध फुकुवा हुनुपर्ने सन्देश सहितको पोष्टर, आव्हान पत्र तथा पोजिसन पेपर सार्वजनिक गरिएको थियो। आयोजकका अनुसार अभियानको समर्थनको लागि हङकङ, नेपाल तथा फियोना एवं यूनियन आवद्ध अन्तर्राष्ट्रिय फोरमहरुमार्फत अन्तर्राष्ट्रिय संघ संस्थाहरुसंग सहयोग माग गरि हस्ताक्षर अभियानसमेत सञ्चालन गरिनेछ। करीब ५ महिनामा प्राप्त हुने हस्ताक्षर तथा समर्थन पत्रहरुलाई संकलन गरी निर्णायक वार्ताको लागि दबाब दिन हङकङ तथा नेपाल सरकारलाई बुझाइनेछ।

यस अभियानमा हङकङमा एसियन माइग्रेण्ट सेन्टर, कोलिसन फर माइग्रेन्ट राइट्स, एशियन माइग्रेण्ट्स् कोअर्डिनेशन बडी, फेडेरेशन अफ एसियन डोमेस्टीक वर्कर्स यूनियन साझेदार संस्थाका रूपमा छन्। त्यसैगरी, क्षेत्रीय तथा अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमा इन्टरनेशनल माइग्रेण्ट्स् एलाइन्स र माइग्रेण्ट फोरम इन एशिया आयोजकका साझेदारहरु छन्। आयोजकहरुद्वारा हालै हङकङ अध्यागमन विभागलाई एक ज्ञापन पत्र समेत बुझाइएको छ।

पत्रकार सम्मेलनमा पत्रकार तथा अन्य सहभागीहरुद्धारा उठाइएका प्रश्न एवं जिज्ञासाको जवाफ फियोनाका अध्यक्ष गणेश गुरुङ, उपाध्यक्ष गंगा खतिवडा, प्रवक्ता इन्द्र वनेम, नेपाली घरेलु कामदार युनियनकी अध्यक्ष चुनी थापा तथा सचिव सुकमाया राईले दिएका थिए।

नेपाली घरेलु कामदारहरुमाथि अन्याय भएको तथा उनीहरु न्यूनतम तलबभन्दा कममा काम गर्न बाध्य पारिएको बताउंदै तोकिएको तलब दरभन्दा थोरैमा काममा लगाउनु र काम गर्नु दुबै गैरकानूनी भएकोले यदि नेपाली कामदारलाई न्यून पारिश्रमिकमा राखिएको पाइएमा त्यस्ता रोजगारदाताविरुद्ध कानूनी कार्यवाहीको पहल गरिने जानकारी दिए।

पत्रकार सम्मेलनपछि सञ्चालित प्रथम कार्यशाला गोष्ठीमा नेपाली घरेलु कामदारहरु तथा नेपाली कामदारआवद्ध युनियनका पदाधिकारीहरु, विभिन्न ६ समूहमा भिसा प्रतिबन्ध तथा घरेलु कामदारहरु सम्बन्धी विषयहरुमाथि छलफल गरेको थियो।
तस्वीरहरूः जगतअम्बु गुरूङ/ एचकेनेपाल डट कम

Recent Videos:

Popularity: 3%

Entry Filed under: हङकङको समाचार

आफ्नो प्रतिक्रिया दिनुहोस् / Leave a Comment

प्रतिक्रिया दिन चाहने पाठकहरुलाई जरुरी सूचना...
- सबै पाठकहरुलाई आफ्नो प्रतिक्रिया दिन स्वतन्त्र छ। तर स्वतन्त्रताको अर्थमा कसैको मान हानी, ब्यक्तिगत चरित्र हत्या गर्ने दुराशायले लेखिएका, असभ्य भाषा प्रयोग गरिएका र फर्जी नामबाट लेखिएका प्रतिक्रियाहरु प्रकाशित नहुन सक्छन्। धाक धम्कीसहित लेखिएका प्रतिक्रियालाई सुरक्षित राख्दै आई.पी. एड्रेस प्रकाशित गरिन सकिने छ।
- पाठकहरुको प्रतिक्रियाप्रति एचकेनेपाल डट कम कुनै जवाफदेही हुने छैन।
- यदि यहांहरुले नेपाली युनिकोडमा लेख्न चाहनुहुन्छ भने गूगल रोमन टु युनिकोड मा गएर टाइप गरेपछि कपि गरेर तलको कमेन्ट बक्समा पेस्ट गर्नुहोला।
- Terms and Conditions

Required

Required, hidden

Some HTML allowed:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


पशन तमू @ Twitter

Hong Kong Weather

Subscribe to our videos!


Calendar

April 2019
M T W T F S S
« Feb    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Most Recent Posts

Most Popular in July, 2011

Most Popular Posts